AĞIZ SAĞLIĞINIZ GENEL SAĞLIĞINIZI NASIL ETKİLER?

Ağız vücuda açılan kapıdır. Diş eti sorunları, özellikle de diş etindeki iltihaplanma, ciddi genel sağlık sorunları riskinizi artırabilir.

AĞIZ SAĞLIĞINIZ GENEL SAĞLIĞINIZI NASIL ETKİLER?

Ağız vücuda açılan kapıdır. Diş eti sorunları, özellikle de diş etindeki iltihaplanma, ciddi genel sağlık sorunları riskinizi artırabilir.

BİLİYOR MUYDUNUZ? 
DSÖ, dünya çapında ağız hastalıklarının yaklaşık 3,5 milyar insanı etkilediğini öngörüyor. Doğru ağız bakımı ile bu rakamı düşürmeye yardımcı olabilirsiniz.
Plak oluşumu; çürümelere, diş eti sorunlarına veya ağzın ötesine yayılan sorunlara neden olabilir.
Diş eti çizgisindeki plak oluşumu, P. gingivalis dahil ağız bakterilerinin gelişmesine yol açar.
Bu bakteriler iltihaplanmaya neden olabilen ve vücuda yayılan toksinler yaratır.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM TARZI DİŞ ETİ ÇİZGİSİNDE BAŞLAR

Bakteriyel plak, diğer sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilen ciddi diş eti sorunlarına neden olabilir. Hatta periyodontit, bilimsel olarak ağız sağlığı ile çeşitli diğer sağlık sorunları arasında en güçlü bağlantının bulunduğu diş eti enfeksiyonudur.

AĞIZ SAĞLIĞI VE DİYABET

Diyabet hastası bireyler, genellikle birçok sağlık sorununu kontrol altında tutmaya alışkındır. Kandaki glikoz seviyesinin sürekli takibi nedeniyle tüm diyabet hastaları için iyi bir ağız hijyeninin kilit önemde olması şaşırtıcı olmasa gerek.

AĞIZ SAĞLIĞI VE KALP SAĞLIĞI

Diş eti hastalığı olan kişilerde kardiyovasküler hastalık gelişme riski daha yüksektir.

Dişlerinizdeki plağın damarlarınızdaki plakla nasıl ilişkili olabileceğini öğrenin.

AĞIZ SAĞLIĞI VE HAMİLELİK

Hamilelik sırasında, kadınlar doğal olarak kendi sağlıkları ve bebeklerinin sağlığı üzerine daha fazla odaklanırlar. Sabah bulantısından, ek multivitamin almaya, diyetlerini gözden geçirmeye… Dikkat edilmesi gereken çok şey vardır.

Listenin başlarında yer almayan şeylerden biri, ağız sağlığı olabilir. Hamileliğin ağzı, diş eti sorunlarına nasıl duyarlı hale getirdiği hakkında bilgi alın.

AĞIZ SAĞLIĞI VE BEYİN SAĞLIĞI

Alzheimer Hastalığı ve demans, dünya genelinde 35,6 milyon insanı etkiliyor ve bu rakamın her 20 yılda bir iki katına çıkarak 2050 yılında 115 milyonu geçmesi öngörülüyor.

Ancak ağız sağlığı, özellikle de diş eti hastalıkları ve bilişsel beyin kaybı arasında bir ilişki olabileceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir.

STANÖZ FLORÜRLE DİŞ FIRÇALAMA:

Stanöz Florür diş macunu, diş etlerinizi bakteriyel plağa karşı korumaya yardımcı olur.

ELEKTRİĞE GEÇME:

Daha iyi bir temizlik için sıradan bir diş fırçasına oranla %100 daha fazla plak giderir. [ELEKTRİKLİ DİŞ FIRÇASI SATIN ALIN](https://www.oralb.com.tr/tr-tr/urun-grubu/sarjli-dis-fircalari)

TAKVİYELERE GEÇME:

%0,07 oranında biyolojik olarak kullanılabilir Setilpiridinyum Klorür (CPC) içeren ağız çalkalama suları plak oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

Mutlu, sağlıklı bir ağız ve vücut için bütünsel bir ağız bakımı rejimi ile ağız sağlığınızı koruyun:

DİŞ İPİ KULLANMA:

Plak, yalnızca diş fırçalama ile ulaşılamayan diş aralarında gizlenir. Klasik diş ipini ağız duşu ile birleştirerek ulaşılamayan yerlerdeki plak oluşumunu azaltın. [DİŞ İPİ SATIN ALIN](https://www.oralb.com.tr/tr-tr/urun-grubu/dis-ipleri) [AĞIZ DUŞU SATIN ALIN](https://www.oralb.com.tr/tr-tr/urun-grubu/oral-b-aquacare-agiz-dusu)

DİŞ HEKİMİ ZİYARETLERİNİ AKSATMAYIN:

Düzenli kontroller ve profesyonel temizleme için diş hekiminizi ziyaret edin.
MEET THE EXPERTS