DIŞTE OYUKLAR VE DIŞ ÇÜRÜKLERI

Diş Eti İltihabına Dair Bilinmesi Gerekenler

PAYLAŞ

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş eti iltihabı Bakteri Plağının dişlerin etrafındaki dokuların üzerinde birikmesinden ileri gelen bir erken evre diş eti hastalığıdır. Bakteri içeren, doğal olarak oluşan biyolojik bir tabaka olan plak her gün fırçalama yoluyla giderilmezse diş eti iltihabına neden olabilir.

Diş Eti İltihabına Kimler Yakalanabilir?

Diş eti iltihabı hayli yaygındır. Ancak yetişkinlerin yaklaşık %80'i bazı diş eti belirtilerini yaşayacak olsa da, bu durum mutlaka kaçınılmaz olduğu anlamına gelmez. Zaman zaman fark edilebilir veya görülebilir işaretlerin olmamasının, insanların bu hastalığı taşıdıklarının farkına varmamalarına neden olabileceğini göz önüne almak önemlidir. Bu, uzman diş hekiminizde altı ayda bir düzenli kontrolleri programınıza almanız için başka bir iyi nedendir; böylece bunu tespit edebilir ve tedavi seçenekleri önerebilir.

Diş Eti İltihabı Belirtileri

Diş eti iltihabının bazı belirtileri arasında kızarmış, şişmiş ve kanayan diş etleri bulunur. Kronik diş eti iltihabı periodontit ve kronik ağız kokusuna neden olabilir. Bu belirtiler inatçı hale gelirse en iyi diş eti iltihabı tedavisini belirlemek için uzman diş hekiminizle konuşmanız önem taşır. Bu arada, diş eti iltihabından korunmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.