DIĞER

İyi Ağız Hijyeninin Yararları

PAYLAŞ

Diş Hekimliği Tedavilerinin Maliyeti

Eğer diş çürümesi veya diş eti hastalığı nedeniyle komplikasyonlar oluşursa, dolgular veya kaplamalardan, kök kanal tedavisine veya zarar gören dişlerin çekilmesi ve dental implantların yerleştirilmesi için ağız ameliyatına kadar uzanan tedavilerin faturalarıyla uğraşmanız gerekebilir.

Maliyetler Değişkenlik Gösterir

Diş hekimliği tedavilerinin maliyeti değişkenlik gösterir. Örneğin, kök kanal tedavisinin maliyeti dişlerin bulunduğu yere ve dişteki kaç kanalda kök kanal tedavisine ihtiyaç olduğuna bağlı olacaktır.

Ağız Hijyeninin Maliyeti

Buna kıyasla, ağız hijyeninin ve önleyici diş bakımının maliyeti düşüktür. Bir diş fırçası üç ayda bir veya aşınmış görünüyor ise değiştirilmelidir ancak bu tedeaviye göre düşük bir bedeldir. Aynı durum, ister özel diş ipi, ister standart diş ipi kullanıyor olun, diş ipi için de geçerlidir.

Unutulmaması Gereken Noktalar

Ayrıca, çoğu diş sağlığı sigorta planında, sizin için maliyeti sıfır veya çok düşük olacak şekilde, yılda bir ve bazen iki kontrol ve temizlik uygulamasının kapsandığını da unutmayın. Dişleriniz veya ağız ve diş sağlığınızla ilgili sorununuz olmadığını düşünseniz dahi bu randevuları almak ve sürdürmek, olası sorunları tespit etmek ve yönetmek açısından önemlidir. Diş hekiminizin ağız ve diş sağlığınız konusunda en büyük yardımcınız olduğunu unutmayın ve onu aldığınız ilaçlar ve genel sağlığınızdaki değişiklikler konusunda bilgilendirin, böylece ağız hijyeniniz gereken şekilde uyarlanarak sağlığınız için olan yararları en üst düzeye çıkarılabilir. Bazı türden ilaçlar (antidepresanlar ve bazı kalp ilaçları dahil) diş eti iltihabı riskinizi artırır. Bu nedenle, yeni bir ilaç almaya başlamadan önce, ağız sağlığınızı etkileyeceğini sanmıyor olsanız dahi, diş hekiminizi mutlaka bilgilendirin.