DIŞ BEYAZLIĞI

Diş İmplantları Nasıl Temizlenir?

Diş İmplantları Nasıl Temizlenir? article banner
PAYLAŞ

Diş implantınızın başarısı büyük ölçüde ağız hijyeninize bağlıdır. Artık gülümsemenizin görüntüsünü iyileştirdiğinize göre implantınızın bir ömür boyu dayanmasını sağlamanın zamanı gelmiştir. Diş implantları söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken en önemli risk faktörlerinden biri yetersiz ağız hijyenidir.

Diş İmplantıyla İlgili Risk Faktörleri

Dişlerinizde ve diş etlerinizde gün boyunca plak birikir. Plak biriktikçe zararlı bakteriler dişlerinizi ve ağız sağlığınızı bozarak diş çürüklerine ve diş eti hastalığına neden olabilir. İmplantınız çene kemiğinizle kaynaştığından implantın ağzınızda sabit kalması çok önemlidir. Diş eti çizginizin sağlığını korumanız bu konuda size yardımcı olabilir.

Ayrıca bazı kişiler diş implantı uygulamasından sonra ağrı hissederler. Dişlerinizi ve diş etlerinizi nazikçe temizlemeniz rahatsızlığın hafiflemesine veya önlenmesine yardımcı olabilir.

Diş İmplantı Sonrası Bakım

Her cerrahi uygulamada olduğu gibi implantlarınızın iyileşmesi için zaman geçmesi gerekecektir. İyileşme sürecini hızlandırmak için diş hekiminizin talimatlarına uyun ve ameliyat bölgesini tahriş edebilecek şeylerden kaçının. Diş implantı sonrası bakım genellikle şunlardan oluşur:

  • Dinlenme

  • Antibiyotikler

  • Yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalama

  • Sigaradan, sert ve asitli yiyeceklerden kaçınma

Diş İmplantı Nasıl Temizlenir?

Diş implantınızın bakımı söz konusu olduğunda diş hekiminiz temizliğe dair çeşitli ipuçları önerebilir. Çoğu durumda implantınıza doğal dişlerinize davrandığınız gibi davranmalısınız. Diş implantlarınızı düzgün bir şekilde temizlemek için şunları yaptığınızdan emin olun:

  • Dişlerinizi her gün iki kez fırçalayın

  • Dişlerinizi fırçalarken dişlerinize ve diş etlerinize hassas, plaklara karşı ise sert davranmanız için hassas fırçalama moduna ve basınç kontrolüne sahip Oral-B® Genius gibi şarj edilebilir bir diş fırçasına geçin

  • Günde en az bir kez diş ipi kullanın

  • Profesyonel temizlik ve kontroller için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin

İmplantlarınıza ve genel ağız sağlığınıza özen göstermeniz günlük ağız hijyeni rutininize kolayca uyum sağlayabilir. Dişleriniz, diş etleriniz ve implantlarınızın güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlamak için her zaman diş hekiminizin talimatlarını uyguladığınızdan emin olun.