YETIŞKINLER

Gevşek Dişlerin Düşmesi Nasıl Önlenir?

Gevşek Dişlerin Düşmesi Nasıl Önlenir? article banner
PAYLAŞ

Dişlerinizi kaybetmeniz asla iyiye işaret değildir. Neyse ki doğal dişlerinizi daha uzun süre boyunca korumak için alabileceğiniz önlemler vardır. Dişlerin dökülmesine neyin yol açtığını anlamanız, gelecekte diş kaybını önlemenize yardımcı olarak daha sağlıklı, daha güçlü bir gülümsemeye sahip olmanızı sağlayabilir.

Di̇ş Kaybi Nedi̇r?

Süt dişlerinin dökülmesi normaldir, peki ama kalıcı dişlerin kaybedilmesi? Pek de öyle değil. Diş çürümesi, yaralanma ve diş eti hastalığı, bir veya daha fazla dişinizin gevşediği ve en sonunda düştüğü bir süreç olan diş kaybına neden olabilir.

Di̇ş Kaybinin Nedenleri̇

Diş kaybını daha iyi önlemek için buna neyin sebep olduğunun anlaşılması yardımcı olabilir. En yaygın şüphelilerden bazıları düzgün bir ağız bakımı rutiniyle önlenebilirken diğerleri için biraz daha fazla özen gösterilmesi gerekir:

  • Diş eti hastalığı: Diş kaybının en yaygın nedeni olan diş eti hastalığı genel ağız sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Diş etlerinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için uygun önlemleri almanız, diş eti sorunlarının kök salmasını önlemenize yardımcı olabilir.

  • Yapılması gereken şey: Dişlerinizi günde iki kez fırçalamanız ve günde bir kez diş ipi kullanmanız, diş eti sağlığının korunması için çok önemlidir.

  • Yaralanma: Kırık veya hasarlı bir diş hemen tedavi edilmezse düşme riski altındadır. Diş minesindeki çatlaklar dişinizin altındaki tabakaları çürümeye maruz bırakır ve bu durum enfeksiyona ve diş kaybına neden olabilir.

  • Yapılması gereken şey: Dişlerinizde hasar oluşursa hemen diş hekiminize başvurun. Dişlerinizin korunması için hızlı tedavi çok önemlidir.

  • Diş çürükleri: Diş çürümesinin yaygın bir şekli olan çürükler, zaman içinde büyüyerek tedavi edilmediği takdirde diş kaybına yol açan deliklerdir.

  • Yapılması gereken şey: Dişinizde hassasiyet artışı veya renk değişikliği fark ederseniz diş hekiminizden randevu alın. Diş hekiminiz sorunun nedeninin diş çürüğü olduğunu belirlerse çürümenin ilerlemesini önlemek için dolguya ihtiyacınız olacaktır.

Di̇ş Kaybinin Önlenmesi̇

Genellikle diş kaybına bağlı olan periodontal hastalık, plak bakterileri dişlerinizi ve diş eti çizginizi bozduğunda ortaya çıkar ve enfeksiyona yol açan boşluklar oluşturur. Diş eti hastalığının önlenmesi, diş kaybının önlenmesine de yardımcı olabilir.

Ağız bakımı rutininizde birkaç iyileştirme yapmanız dişlerinizi yerinde ve diş etlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir:

  • Elektrikli diş fırçasına geçin: Araştırma1, elektrikli fırça kullanımının diş kaybının önlenmesine ve periodontal hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir*.

Dişlerin günde iki kez fırçalanması ve en az günde bir kez diş ipi kullanılmasından oluşan düzgün bir ağız bakımı rutini diş kaybının önlenmesine ve periodontal hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılmasına yardımcı olabilir. Ağız sağlığınızın bozulmaması için düzenli diş hekimi randevularınıza devam ettiğinizden emin olun.

  • Düzenli olarak diş ipi kullanın: Günde en az iki kez diş ipi kullanılmasından oluşan düzgün bir ağız bakımı rutini plakları daha iyi temizleyerek diş eti çizginizin sağlığını korumanıza yardımcı olabilir.

Dişlerin günde iki kez fırçalanması ve en az günde bir kez diş ipi kullanılmasından oluşan düzgün bir ağız bakımı rutini diş kaybının önlenmesine ve diş etlerinizin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Ağız sağlığınızın bozulmaması için düzenli diş hekimi randevularınıza devam ettiğinizden emin olun.