YETIŞKINLER

Diş İmplantı Size Uygun Mu?

Diş İmplantı Size Uygun Mu? article banner
PAYLAŞ

Diş implantı, gülümsemenizin kalitesini ve görünümünü geliştirmeye yardımcı olan restoratif bir diş tedavisi şeklidir. Tıpkı doğal dişleriniz gibi görünmesi ve işlev görmesi için tasarlanan diş implantları eksik veya hasarlı dişleri olan herkes için mükemmel bir seçenek olabilir.

Kimler Diş İmplantı Yaptırabilir?

Genç yetişkinler dahil olmak üzere sağlıklı bir ağzı olan herkes diş implantı için uygun bir aday olabilir. Diş implantı ameliyatı yaptırabilmeniz için uygulamadan önce diş etlerinizin ve dişlerinizin sağlıklı olması gerekir. Tedavi edilmemiş diş eti rahatsızlıkları veya diş çürükleri implant enfeksiyonuna, implantın başarısız olmasına ve implant kaybına neden olabilir.

Diş İmplantının Avantajları

Diş implantları eksik, kırık, rengi değişmiş veya hasar görmüş dişler için uzun vadeli bir çözümdür. İmplantlar başarılı bir şekilde yerleştirdiklerinde aşağıdaki faydaları sunar:

 • Daha iyi bir görünüm: İmplantlar hasarlı dişlerin yerini alır ve gülümsemenizdeki boşlukları doldurarak görünümünü önemli ölçüde iyileştirir.

 • Kullanışlılık: İmplantlar çene kemiğinizle kaynaştığı için kalıcıdır ve sürekli protez çıkarıp değiştirmekle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 • Konuşma: Gülümsemenizdeki boşluklar peltek konuşmanıza ya da sözcükleri ağzınızda yuvarlamanıza neden olabilir. Diş implantları boşlukları doldurarak konuşurken diksiyonunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir.

 • Dayanıklılık: Bakımları düzgün yapıldığında diş implantları bir ömür boyu kullanılabilir, böylece yatırımınızdan en yüksek faydayı almış olursunuz.

 • Maliyet etkinliği: İmplantlar başlangıçta pahalı görünebilir, ancak başta ödenen bu fiyat kalıcılığı daha az olan restoratif seçeneklere kıyasla ömür boyu faydalanacağınız bir yatırımdır.

 • Daha fazla sağlık: İmplantlar, ağız hijyeninin iyileştirilmesine yardımcı olabilir ve kalan dişlerinizin ve diş etinizin sağlığını korumayı hedefler.

Diş implantları genellikle %98 başarı oranına sahiptir ve gülümsemesini iyileştirmek isteyen herkes için yatırımın karşılığını verir.

Diş İmplantının Dezavantajları

 • Yüksek ilk ödeme maliyeti implantın pahalı görünmesine neden olabilir

 • Diş hekimine ek ziyaretler yapılmasını gerektiren küçük komplikasyonlar oluşabilir

 • İmplantın iç parçası olan “fikstür”ün ilk kez yerleştirildikten sonra çene kemiğinize kaynaması ve uygulama tamamlanmadan önce iyileşmesi gerektiğinden süreç aylar sürebilir

 • Doğru ağız bakımı yapılmazsa enfeksiyon oluşabilir

Dental İmplantınızdan En İyi Şekilde Nasıl Faydalanırsınız?

İmplantınız için doğru bakım, başarı oranını büyük ölçüde etkiler. Yatırımınızın karşılığını almaya devam etmek için implantlarınızı doğal dişlerinizi temizlediğiniz gibi temizlemeniz gerekir:

 • Günde iki kez fırçalayın

 • En az bir kez diş ipi kullanın

 • Daha fazla plağı temizlemek için ağız bakım suyu ile çalkalayın

 • Profesyonel temizlik ve kontroller için diş hekiminizi en az yılda iki kez ziyaret edin

Diş etlerinizin sağlığı da implantlarınızın dayanıklılığı üzerinde etkilidir. Diş eti bakımı moduna sahip Oral-B® Genius Şarj Edilebilir Diş Fırçası gibi diş eti sağlığını korumayı amaçlayan ağız bakımı ürünlerine geçmeyi deneyin. Diş etlerine bakım yapan diş macunu ve ağız bakım suyu kullanmanız da yardımcı olabilir.

İmplantın sizin için uygun olup olmadığından hâlâ emin değil misiniz? Diş hekiminiz size daha uygun olabilecek başka diş restorasyonu seçenekleri önerebilir.