DIĞER

Diş İmplantı Ağrılı Mıdır?

Diş İmplantı Ağrılı Mıdır? article banner
PAYLAŞ

Diş implantı, gülümsemenizin görünümünü düzeltmeyi amaçlayan kalıcı bir çözümdür. Restoratif bir seçenek olarak diş implantı sadece bir kozmetik tedaviden çok daha fazlasıdır. İmplantlar, bir yandan genel ağız sağlığınızı korurken doğal dişleriniz gibi görünür ve hissettirirler.

Diş İmplantı Ne Kadar Ağrılıdır?

Her cerrahi uygulamada olduğu gibi hafif şiddetli bazı rahatsızlıklar beklenebilir. Ancak diş implantı uygulaması yaptıranlar uygulamanın neticesinde ya da uygulama sırasında çok az rahatsızlık veya ağrı hissettiklerini ya da hiç rahatsızlık veya ağrı hissetmediklerini söylemektedir.

Diş İmplantı Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Diş implantı uygulaması genellikle diş çekimini ve diş eti çizgisine kesi yapılmasını içerir. Uygulama sırasında lokal anestezi uygulandığı için hastalar işlem sırasında çok az rahatsızlık hissettiklerini bildirmektedir. Ancak bazı hastalar dişin çekilme işleminin uygulamanın diğer aşamalarından daha ağrılı olduğunu belirtmiştir.

Diş İmplantı Ameliyatı Sonrası Ağrı

Diş etleriniz ve implantın yerleştirildiği ağız bölgeniz ameliyatın ardından bir süre boyunca ağrıyabilir. Diş hekiminiz ağrınızı reçetesiz bir ağrı kesiciyle tedavi etmeyi önerebilir.

Ağrınız kötüleşirse ya da enfeksiyon veya sinir hasarı belirtileri fark ederseniz hemen diş hekiminize ulaşın. Nadiren görülse de aşağıda belirtilenler gibi komplikasyonlar oluşabilir:

  • Enfeksiyon

  • Diş hasarı

  • Sinir hasarı

  • İmplant reddi

  • Sinüs problemleri

  • Kullanılan malzemelere karşı alerji

Genellikle küçük çaplı olan bu sorunlar diş hekiminize yapacağınız bir ziyaretle kolayca tedavi edilebilir.

Ameliyatın Ardından İmplantların Bakımı

Diş implantlarınıza nasıl bakacağınızdan emin değilseniz genel kural onlara doğal dişlerinize davrandığınız gibi davranmanızdır. Günde iki kez fırçalayın, en az bir kez diş ipi kullanın ve düzenli yıllık diş hekimi randevularınıza devam edin.

Diş etlerinizin sağlıklı ve dişlerinizin güçlü kalmasını sağlamak üzere daha hassas bir temizlik için elektrikli diş fırçasına geçin. Ayrıca diş etlerinize bakım yapmak için tasarlanmış bir antibakteriyel ağız bakım suyu ile ağzınızı çalkalamanız enfeksiyonu ve zararlı bakterileri uzak tutmanıza yardımcı olabilir.