DIĞER

Çenede Kemik Erimesi: Kemik Erimesi Nedir ve Önleme İpuçları

PAYLAŞ

Kemik erimesi nedir?  

Dişlerinizi çevreleyen ve destekleyen kemik küçüldüğünde, dişlerin gevşemesine veya kaymasına neden olabilir, dişler arasında boşluklar ve diş etlerinin altında cepler oluşturabilir. Bir diş çıkınca veya çekilince, yerine yenisi yapılmaması halinde çene kemiği küçülür ve zayıflar.  

Kemik erimesi nasıl oluşur?  

Çenenizde dişlerinizi destekleyen kemiğin erimesi, çoğunlukla diş eti hastalığı olarak da bilinen periodontal hastalık nedeniyle dişlerinizi kaybettikten sonra meydana gelir. Dişlerinizde ve diş etlerinizde plak bakterilerinin, siz veya uzman doktorunuz tarafından rutin olarak temizlenmemesi halinde, diş eti hastalığı oluşabilir.  

Diş eti hastalığı yaşlı insanlarda daha yaygındır ancak her yaştan insanı etkileyebilir. Kemik erimesinin diğer nedenleri kaza sonucu travma, sigara kullanımı ve nadir durumlarda kötü beslenmedir.  

Kemik erimesini gösteren bazı işaretler nelerdir?  

Dişlerinizin hareket ettiğini, gevşediğini, dişler arasında büyük boşluklar oluştuğunu veya diş etlerinizin küçüldüğünü fark ettiyseniz, dişlerinizin çevresinde veya çene kemiğinizde kemik erimesi yaşıyor olabilirsiniz.  

Çenedeki kemik erimesi nasıl durdurulur?  

Dişlerinizin veya çenenizin etrafında erken kemik erimesi belirtilerinden birini fark etmeniz halinde derhal bir diş hekimine başvurun.Uygun periodontal tedavi (diş taşı temizliği ve kök planlaması) ve kusursuz ağız hijyeni alışkanlıkları ile diş eti hastalığını durdurabilir ve hatta kemiğin bir kısmını yeniden büyütebilirsiniz.  

Diş eti çekilmesine karşı çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur; bu nedenle diş hekiminize sizin için doğru olanın hangisi olduğunu sorun. Kemik erimesinin ciddiyetine bağlı olarak dişler arasındaki boşlukları doldurmak için diş implantları uygulanabilir. 

Önleme  

Kemik kaybını önlemenin en iyi yolu, iyi fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlıklarını devam ettirmektir. Küçük yuvarlak başlıklı iyi bir elektrikli diş fırçası, manüel diş fırçasına göre daha fazla plağın temizlenmesine yardımcı olabildiğinden, kemik erimesi ve bununla ilgili sorunlara karşı etkili bir önlemdir.