YETIŞKINLER

Daha Genç, Sağlıklı bir Gülümseme için Bu Ağız ve Diş Sağlığı İpuçlarını Deneyin

PAYLAŞ

Herhangi bir derginin sayfalarını karıştırdığınızda, inci gibi, mükemmel şekilli dişlerin olduğu gülümsemelerle dolu olduğunu görürsünüz. Televizyonu açtığınızda, parlak, bembeyaz dişleriyle gülümseyen oyuncularla dolu beyazlatma ürünü reklamlarını izlersiniz. Kültürümüzde gülümsemek/mutlu olmak önem taşır. İyi haber şu ki diş estetiği ve sağlıklı, kendine güvenli bir gülümseme sandığınızdan daha yakında olabilir! Öncelikle, dişlerinizde yaşlanma belirtileri görünmesinin normal olduğunu kabul edin. Dişlerin maruz kaldığı tüm aşınma ve yıpranmayı düşündüğünüzde (örneğin her gün, günde üç öğün çiğnemek), beyazlık ve parlaklığının azalmaya başlaması şaşırtıcı değildir. Ancak biraz temel bakım ve belki de biraz uzman yardımı sayesinde, gençlik dolu, sağlıklı gülümsemenizi yeniden yakalayabilirsiniz.

Diş Estetiği İçin Diş Fırçalamanın Temel İlkelerini Dikkate Alın

Bunu defalarca kez duymuş olabilirsiniz, ancak size tekrar hatırlatmamız önemli: Fırçala, fırçala, fırçala! Dişleri fırçalamak, dişlerinizin üzerinde biriken plakları giderir. Diş hekimliği teknolojisi son birkaç on yıl içerisinde büyük yol kat etmiş olsa da, günde iki kez diş fırçalamak ve bir kez diş ipi kullanmak, diş çürüğü ve diş eti sorunlarına karşı hala en iyi savunma aracınızdır.

Diş Fırçalamanın Sırlarını Öğrenin

İşte bilmiyor olabilecekleriniz: American Dental Association® (ADA – Amerikan Diş Hekimleri Birliği) diş fırçanızı üç ila dört ayda bir değiştirmenizi tavsiye eder. Başka bir ipucu: Dişlerinizi fazla sert bir biçimde fırçalamaktan kaçının. Dişlerinize fazla bastırmak dişlerinizin minesini aşındırabilir.

Beyazlatma ve Parlatma

Daha beyaz dişler için  en iyi başlangıç noktanız diş hekiminizin muayenehanesidir. Rutin temizlik (ADA altı ayda bir olmasını tavsiye eder) harikalar yaratabilir. Beyazlatıcı diş macunu da büyük fark yaratabilir. Ağartıcı etkisi olmayan bir diş macunu arayın (ADA Kabul Damgası taşıyan, reçetesiz satılan tek beyazlatıcı diş macunu).

Daha Fazla Kalıcı Değişikliğe Yatırım Yapın

Yapıştırma, vener ve mine şekillendirme gibi kozmetik diş hekimliği çözümleri size uygun olabilir. Yapıştırma ile lekeler örtülebilir ve diş kıymıkları sabitlenebilir. Dişlerinize yönelik koltuk kılıfına benzeyen venerler ile, boşluklar veya kalıcı lekeler olan dişler tedavi edilebilir. Diş minenizin çevresini sararak pürüzsüz bir çizgi oluşturan mine şekillendirme, düzgün olmayan dişlerin düzeltilmesi için iyi bir seçenektir. Yeni, daha az müdahale gerektiren işlemler daima kullanıma sunulmaktadır, ayrıntılı bilgi için diş hekiminizle görüşün.

Atıştırmalıklarınızı Akıllıca Seçin

Gün içinde şekerden ve gazoz gibi şekerli içeceklerden kaçınmanız daha iyidir. Bakteri tabakası olan plak dişlerinizde aralıksız olarak oluşur. Şekerli yiyecekler ve içecekler bu bakterilerin diş minesine saldırarak, diş çürüğüne yol açan asitler üretmesine neden olur. Eğer şeker yiyecekseniz bunu tatlı olarak yiyin ve ardından dişlerinizi fırçalayın.

Dudaklarınızı Koruyun

Hoş bir gülümsemenin sağlıklı dişler dışında bir öğesi daha vardır: Cazip dudakları unutmayın! Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, güneşte zaman geçiriyorsanız dudaklarınızın en az 15 SPF değerindeki bir güneş kremiyle korunmasını tavsiye eder. Hem UVA hem de UVB ışınlarından koruma sağlayan, geniş spektrumlu bir ürün arayın.

Mükemmel Gülümsemeye Oral-B ile Alıştırma Yaparak Ulaşılır

Güzel bir gülümseme için dişlerinizin mükemmel olması gerekmez; bazen önemli olan tavrınızdır. Kendinize güveniyormuş gibi hissederseniz, daha güvenilir bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Sağlıklı beden duruşunu mutlaka öğrenin vedoğru beden duruşu ile ilgili alıştırmalar yapın. İnsanlara gülümsediğiniz zaman onların gözlerinin içine bakın. Çok geçemeden, daha çok gülümsedikçe kendinizi dahaiyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Daha güzel bir gülümseme için dişlerinizi doktorların tavsiye ettiği şekilde, günde iki kez en az iki dakika fırçalamanız gerektiğini unutmayın. Daha etkili birdiş fırçalama deneyimi için Oral-B ve İpana ürünlerine mutlaka göz atın.

İnsanlara gülümsediğiniz zaman onların gözlerinin içine bakın. Çok geçmeden, ne kadar gülümsedikçe kendinizi o kadar iyi hissettiğinizi göreceksiniz.