ORAL-B ŞARJLI DIŞ FIRÇALARI

Şarjlı diş fırçası mı yoksa manuel diş fırçası mı?

PAYLAŞ

Diş hekiminizin muayenehanesinde, vitrinde gördüğünüz yüksek teknoloji ürünü şarjlı diş fırçasının, sıradan diş fırçalarından gerçekten daha iyi olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? Peki ya AA pil kullanan pilli diş fırçaları? Bunların arasındaki fark nedir?Şarjlı Diş Fırçası Mı Yoksa Manuel Diş Fırçası Mı?

Şarjlı diş fırçası mı yoksa manuel diş fırçası mı?

Uzmanlar, diş fırçalama tekniğiniz, dişlerinizi ne sıklıkla fırçaladığınız ve ne kadar süreyle fırçaladığınız gibi konulara ek olarak, kullandığınız diş fırçası tipinin de bakteri plağı temizliğini ne kadar iyi yapabildiğinizi etkilediğini düşünüyorlar.1 Hangi tip diş fırçasının sizin için uygun olduğuna karar vermek için, ne tip diş fırçalarının olduğunu ve birbirlerinden farklarını tam olarak anlamak önemlidir.

DİŞ FIRÇALARININ ÜÇ TİPİNİ TANIYIN

Piyasa bulunan diş fırçalarının üç tipi şunlardır: şarjlı (sonik dahil), sıradan manuel ve pilli.

 • Şarjlı diş frçası: Şarj etmek için prize taktığınız, fırça sapını tuttuğunuz ve fırça başlığını her üç ayda bir değiştirdiğiniz elektrik ile şarj olan diş fırçası tipidir. Şarjlı diş fırçaları arasındaki fark, kullandıkları temizleme teknolojisinden kaynaklıdır; salınımlı-döner (3D temizlik) ya da sonik teknolojisi gibi.

 • Sıradan Manuel Diş Fırçası: Buna karşılık, sıradan manuel diş fırçaları, alışık olduğunuz, plastik sapa ve fırça başlığında çeşitli naylon fırça kılı tasarımlarına sahip olan temel diş fırçalarıdır. Bu en yaygın kullanılan diş fırçası tipidir ve kullanılması için herhangi bir enerji kaynağı gerekmez.

 • Pilli Diş Fırçası: Diş fırçasında bir şekilde motor olmasını isteyen ancak şarj edilebilir diş fırçası kullanmak istemeyenler pilli diş fırçası tercih edilebilir. Tıpkı şarj edilebilir diş fırçaları gibi, pilli diş fırçaları da AA pil kullanımlarıyla nedeniyle, kimi zaman "motorlu diş fırçası" olarak adlandırılır. Tasarımları açısında sıradan manuel diş fırçalarına benzese de, pilli diş fırçaları fazladan temizlik etkisi sağlamak üzere yeterli vibrasyon sağlar.

Teknoloji ve Özelliklerin Değerlendirmesi

Şarjlı Diş Fırçası: Genellikle teknolojisi ve özellikleri açısından zengin olan şarjlı diş fırçaları pek çok ağız sağlığı faydası sunar. Hatta bazıları diş fırçalama alışkanlıklarını iyileştirmenize bile yardımcı olur. Yüksek teknoloji özellikleri arasında şunlar yer alır:

 • Hassas dişler, beyazlatma etkisi ya da diş etlerine masaj etkisi için özel çeşitli fırçalama modları

 • Çok sert fırçaladığınızda sinyal veren basınç sensörleri

 • Ağzınızın her bölümünü ne kadar süreyle fırçaladığınızı takip etmenize yardımcı zamanlayıcılar

 • Fırça başlığınızı değiştirme zamanını hatırlatan dijital hatırlatıcılar

 • Salınım-dönme ya da titreşim

 • Tercih ettiğiniz kıl tasarımını seçebilmeniz için farklı fırça başlıklarına uyumluluk

Pek çok şarjlı diş fırçasında, kolaylıklar sunan ek özellikler de bulunur, örneğin fırça başlığı ya da diş fırçası sapı, banyo tezgahı üzeri saklama ünitesi ve seyahat tipi fırça şarj cihazı.

Sıradan Manuel Diş Fırçası: Sıradan diş fırçaları, şarjlı diş fırçalarının özelliklerini ve faydalarını sunmasa da, fırça başlıklarında, fırça kıllarında ve sap tasarımlarında kullanılan teknoloji oldukça ileri düzeyde olabilir, örneğin:

 • Çapraz, ekstra uzun ya da farklı boylarda kıllar

 • Parlatılmış ya da yuvarlatılmış kıl uçları

 • Dokulu kıllar

 • Beyazlatma etkisi için vakumlu kıl tasarımı

 • Özel tutma bölümleri olan ergonomik tasarımlı saplar

 • Konik uçlu ya da açılı fırça başlığı

 • Diş eti uyarıcıları

 • Diş temizleyici pedler

Pilli Diş Fırçası: Özellikleri bakımından sıradan manuel diş fırçalara benzeyen bu fırça tipi aynı zamanda titreşim sağlayarak daha fazla temizleme etkisi gösterir. Manuel diş fırçalarında bulunan özelliklere ek olarak, aşağıdaki özelliklere de sahiptir:

 • Sabit AA pil, bazı modellerde değiştirilebilir.

 • Sap üzerinde “On/Off” ya da “+/-“ düğmesi

 • Titreşimle birlikte, darbe oluşturmak üzere özel tasarlanmış kıllar ya da ayrık fırça başlıkları

Diş Fırçalama Tekniğini Değiştirmek

Farklı diş fırçaları kullanıldığında, uygun diş fırçalama tekniği değişir. Hem sıradan manuel diş fırçaları, hem de pilli diş fırçalarında fırçalama hareketini sizin yapmanız, fırçayı dişlerinizin ve diş etlerinizin her tarafında ileri geri hareket ettirmeniz gerekir. Buna karşılık, şarjlı diş fırçaları temizleme hareketini yaparken, sizin sadece fırçayı tüm yüzeylerde gezdirmeniz yeterlidir. Pek çok kişi, alıştıktan sonra, bu fırçalama yöntemini daha kolay bulur.

ŞARJLI Diş Fırçasının Fiyatını Anlamak

Şarjlı diş fırçalarının fiyatı genellikle pilli ve sıradan manuel diş fırçalarına göre daha yüksek olur ancak Oral-B® Vitality gibi olanları da bulmak mümkündür. Sağlık açısından daha çok fayda sunduklarını ve daha fazla özelliğe sahip olduklarını unutmayın. Sıradan manuel diş fırçaları en düşük fiyatlı seçenektir, ve tek tek satıldığı gibi, genellikle çoklu ambalajlarda da satılmaktadır. Pilli diş fırçaları genellikle sıradan manuel diş fırçalarından sadece birkaç TL daha pahalıdır.

BİR ŞARJLI DİŞ FIRÇASI DENEYİN

İlk defa yüksek teknolojili bir şarjlı diş fırçası satın almadan önce şarjlı diş fırçasını denemek istemeniz anlaşılabilir. Tavsiye isteyeceğiniz en uygun kişi diş hekiminiz olmakla birlikte, Oral-B® CrossAction® ya da Oral-B® Vitality gibi uygun fiyatlı, giriş seviyesi seçenekleri de düşünebilirsiniz. Şarjlı diş fırçalarını merak eden ancak önce nasıl birşey olduğunu anlamak isteyen kişiler için idealdir.

Kaynaklar

1 Egelberg J ve Claffey N. In: Mekanik bakteri plağı Kontrolü Avrupa Çalıştayı Notları. Quintessence Books. 1998; 169 - 172