DİŞ TELLERİ

Dişler İçin Pekiştirme Apareyleri: Türleri, Maliyeti ve Temizlik İçin İpuçları

Image - Dişler İçin Pekiştirme Apareyleri: Türleri, Maliyeti Ve Temizlik İçin İpuçları - Main article banner
PAYLAŞ

Diş hekiminiz dişleriniz ya da çocuğunuzun dişleri için pekiştirme apareyi mi tavsiye etti? Düzgün kullanılması halinde pekiştirme apareyleri ağız sağlığına fayda sağlayabilir. Yine de pekiştirme apareyleri söz konusu olduğunda bilinmesi gereken çok şey vardır ve kendiniz ya da çocuğunuz için bir pekiştirme apareyi satın almadan önce en iyi seçeneği araştırmanız önemlidir.

Pekiştirme Apareyleri Ne İşe Yarar?

Pekiştirme apareyleri dişlerdeki boşlukları kapatmak, konuşma problemlerine yardımcı olmak ve ağızla ilgili belirli sorunları çözmek için kullanılır. Pekiştirme apareyleri çoğu zaman diş telleri çıkarıldıktan sonra dişlerin yerinden kaymasını önlemek için de kullanılır. Ayrıca dil itimi, temporomandibular bozukluk (TMD) ve dişlerin gıcırdatılması veya sıkılması (bruksizm) gibi dişlerin yerinden kayması dışındaki diğer tıbbi durumlara da yardımcı olurlar.

Pekiştirme Apareyleri Nasıl Çalışır?

Pekiştirme apareyleri dişleri yerinde tutmak için onların üzerine geçecek şekilde tasarlanır ve çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre özel olarak üretilir. Hiçbir pekiştirme apareyi birbirinin aynı değildir. Pekiştirme apareyi kullanılmasının en yaygın nedeni, dişlerde doğal olarak meydana gelen kaymanın kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktır.

Pekiştirme Apareyi Türleri:

Arasından seçim yapabileceğiniz pek çok pekiştirme apareyi türü vardır. Çocuğunuzun diş hekimi veya ortodontisti, en etkili olacak pekiştirme apareyi türünü önerecektir. Bu, çıkarılabilir veya sabit pekiştirme apareyi ya da her ikisinin bir kombinasyonu olabilir.

Çıkarılabilir Pekiştirme ApareyleriÇıkarılabilir pekiştirme apareyleri her zaman takılması gerekmeyen ve çıkarılabilen pekiştirme apareyleridir. En yaygın kullanılan çıkarılabilir pekiştirme apareyi “Hawley” pekiştirme apareyidir. Hawley pekiştirme apareyi, çocuğunuzun dişlerini yerinde tutan bir telle çocuğunuzun ağzına uyacak şekilde kalıplanmış ince, dil şeklinde bir akrilik parçasıdır. Hawley pekiştirme apareyinin sert plastik benzeri parçası damağı ve alt ön dişlerin arkasını kaplar. Bu parça çocuğunuzun arasından seçim yapabileceği farklı renkler ve desenlerle kişiselleştirilebilir. Çıkarılabilir olduğu için bu pekiştirme apareyi türünü kullanırken çocuğunuz dişlerini kolayca temizleyebilir. Hawley pekiştirme apareyinin bir dezavantajı, ısıya maruz kalması halinde yerinden oynayabilmesi veya hasar görebilmesi ve hatta eriyebilmesidir. Kaybolmaması veya hasar görmemesi için çocuğunuza pekiştirme apareyini kabına geri koymasını hatırlatmanız önemlidir.

Diğer bir çıkarılabilir pekiştirme apareyi türü ise şeffaf hizalayıcı türdür. Bu pekiştirme apareyleri dişlerin üzerine geçecek şekilde tasarlanan ince, şeffaf plastikten özel olarak üretilir. Bu türün önemli bir avantajı görünmez ve telsiz olmasıdır. Ancak tıpkı Hawley pekiştirme apareyinde olduğu gibi, ağızdan çıkarıldıktan sonra kabına konulmazsa kolayca kaybolabilir veya hasar görebilir.

Sabit Pekiştirme ApareyleriSabit pekiştirme apareyi genellikle alt veya üst ön dişlerin dil tarafı boyunca uzanan ince bir teldir. Bu tel, diş tellerinin braketlerine uygulanana benzer bir simanla yerine yapıştırılır. Sabit pekiştirme apareyleri çocuğunuzun ortodontisti tarafından takılır ve çıkarılır. Sabit pekiştirme apareylerinin bir avantajı, dişleri her zaman yerinde tutmalarıdır. Sabit pekiştirme apareylerinin bir dezavantajı ise diş aralarının temizlenmesini zorlaştırmalarıdır.

Pekiştirme Apareyleriyle İlgili SSS:

1. Çocuğum pekiştirme apareyini ne kadar süreyle takmalı?Çocuğunuz pekiştirme apareyi takmak için bir reçete alacaktır. Pekiştirme apareyini ne zaman ve ne süreyle takacağı o reçetede ayrıntılı olarak anlatılır. En iyi sonuçları almak için reçeteye uyun.

2. Pekiştirme apareyi nasıl temizlenir? Artık yemek kalıntıları, ağızda yaşayan bakteriler ve plak yüzünden pekiştirme apareylerinin her gün temizlenmesi gerekir. Çıkarılabilir pekiştirme apareyleri takılmadan önce ve çıkarıldıktan sonra diş macunuyla temizlenebilir. Ayrıca kullanabileceğiniz efervesan temizleyiciler de vardır. Sabit pekiştirme apareyleri fırçalanabilir ve diş ipiyle temizlenebilir. Diş telleri için kullanılan diş ipi ya da benzer temizleme aletleri diş aralarını temizlemek için kullanılabilir.

3. Pekiştirme apareylerinin maliyeti nedir?Çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceği pekiştirme apareyi türleri için farklı fiyat seçeneklerini diş hekiminizden öğrenebilirsiniz.