BEBEKLER

Çocukların dişlerinin fırçalanması

Çocukların dişlerinin fırçalanması article banner
PAYLAŞ

Herkes çocukların gülümsediğini görmeyi sever. Çocuğun ilk dişleri çıktığı andan itibaren günlük fırçalama alışkanlığına başlama zamanı gelmiştir. Dişler çıkarken ya da büyürken çürümeye karşı savunmasız olur. Süt dişleri çocuğunuzun çenesini düz tutar, ergen dişleri için boşluğu oluşturur ve çocuğunuzun çiğnemesi, gülmesi ve konuşması için önemli bir göreve sahiptir. Ayrıca, sağlıklı dişlere sahip olması çocuğunuzun kendine güven duymasına ve eğitim yaşamında ve sosyal yaşamda daha katılımcı olmasına yardımcı olacaktır. Erken yaşlarda iyi bir günlük diş fırçalama alışkanlığı edinmesi, yaşam boyu sürecek iyi bir ağız sağlığının desteklenmesine yardımcı olacaktır.

0-2 Yaş Arası Bebeklerin Diş Bakımı

İşte bebeğinizin diş bakımı için bazı temel ipuçları:

 • Yenidoğanlar söz konusu olduğunda, onları besledikten sonra diş etlerini nemli bir bezle nazikçe temizleyerek plak bakterilerinin önlenmesine yardımcı olun. Şimdilik diş macunu yerine yalnızca su kullanın.

 • 4 ila 6 aylıkken ilk dişleri çıkmaya başladığında Oral-B 0-2 Yaş Bebekler İçin Winnie the Pooh diş fırçası gibi ekstra yumuşak kıllara sahip bir diş fırçasına geçin. Oral-B Bebekler İçin Winnie the Pooh diş macunu gibi en az 500 ppm florür içeren florürlü bir diş macunundan çok az miktarda kullanın.

 • Bebeğinizin dişlerini fırçalarken kendi dişlerinizde yaptığınız gibi dairesel hareketler kullanın. Bebeğinizin diş macununu yutmadığından emin olun. Bebeğiniz muhtemelen diş macununu kendi kendine tükürüp çıkaramayacaktır. Dolayısıyla dişlerini fırçaladıktan sonra fazla diş macununu silerek temizleyin. Bu, florürün ağzında kalmasına ve dişlerini korumasına olanak verecektir.

 • Bebeğinizi yatırırken yanına şekerli mama veya meyve suyu içeren biberon bırakmayın. Aslında şekerli içecekler ve yiyeceklerden tamamen kaçınmaya çalışın. 6. aydan itibaren çocuğunuza alıştırma bardağı kullandırmaya çalışın ve 1 yaşına gelene dek biberonu tamamen bıraktırmayı hedefleyin.

 • Bebekler bile diş çürümesinden muzdarip olabilir. Dolayısıyla erken yaşlarda bir çocuk diş hekimini ziyaret etmeye başlamak iyi bir fikirdir; “ilk doğum gününe kadar ilk ziyaret” stratejisini kullanın.

3-5 Yaş Arası Çocukların Diş Bakımı

Bu yaşlarda çocuklarınızın dişleri çıkmaya başlar, sağlıklı ergen dişleri için bunları temiz tutmanız büyük önem taşımaktadır. Bu yaşlarda dişlerini fırçalamasını sağlamak zor olabilir ancak dişlerinin günde iki kez temizlenmesi önemlidir. İşte dişlerini fırçalamasını kolaylaştırmaya yönelik bazı faydalı ipuçları.

 • Diş minesinin korunmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olan, en az 500 ppm florür içeren florürlü bir diş macunundan bezelye tanesi büyüklüğünde kullanın. Çocuğunuzun alışabilmesi için hafif, nane aromalı bir diş macunu deneyin. Zamanı geldiğinde yetişkin diş macununa geçmek daha kolay olacaktır.

 • Dişlerini fırçalamak konusunda heyecanlanması için çocuğunuzun kendi fırçasını seçmesine izin verin. Oral-B Diş Fırçaları popüler Disney, Disney•Pixar ve Star Wars karakterlerini içeren pek çok tasarıma sahiptir. Ebeveynlerinin fırçalaması kaydıyla 3 yaşından itibaren çocukların dişleri şarj edilebilir diş fırçasıyla fırçalanabilir.

 • Çocuk boyu, yumuşak kıllı bir fırça kullanarak dişlerini iki dakika boyunca nazikçe fırçalayın. Size yardımcı olmasına izin verebilirsiniz ancak yaklaşık 7 yaşına kadar onun dişlerini yetişkin olarak siz fırçalamalısınız.

 • Şarj edilebilir diş fırçası kullanıyorsanız sabit tutun ve tüm işi fırçanın yapmasına izin verin. Dişlerin tüm dış ve iç yüzeylerinde aynı fırçalama hareketini kullanarak ve daha küçük ön dişlerin iç kısımlarına daha iyi ulaşmak için fırçayı eğerek bu işlemi her bir diş üzerinde birkaç saniye uygulayın.

 • Manuel bir diş fırçası kullanıyorsanız diş fırçasını diş eti çizgisine 45 derece açı yapacak şekilde yerleştirin ve ardından dairesel bir şekilde hareket ettirirken hafif baskı uygulayın.

 • Çocuğunuzun fazla diş macununu tükürmesini sağlayın ya da ağzını suyla çalkalamak yerine silerek temizleyin. Ağzını suyla çalkalarsanız mineyi güçlendiren koruyucu florürü de temizlemiş olursunuz.

 • Çocukların %90’ı, Oral-B tarafından sunulan ücretsiz Disney Magic Timer Uygulaması ile dişlerini daha uzun süre fırçalıyor. Çocuklar dişlerini fırçalarken eğlenceli bir ödül olarak yeni Disney karakterleri ve sanal çıkartmaların kilidini açıyor. Uygulamayı iTunes App Store ve Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

6-12 Yaş Arası Çocukların Diş Bakımı

 • Çocuğunuz 7 yaşına gelene dek dişlerinin fırçalanmasından siz sorumlu olmalısınız. Onların tekniklerini geliştirmelerine izin verebilirsiniz. Ancak, çocuğunuzun dişlerini yine de kendiniz fırçalamanız gerekir. 8 yaşına yaklaştıklarında, kendi dişlerini fırçalamalarına izin verebilirsiniz, ancak yine de başlarında bulunmalısınız.

 • Yatmadan önce yapacağı son şey dişlerini fırçalamak olmalı ve gün içerisinde bir kez daha dişlerini fırçalamış olmalıdır.

 • Dişlerini çocuklara özel, yumuşak veya orta sertlikte bir diş fırçasıyla iki dakika boyunca fırçalayın. Dişler çok sert fırçalandığında yanıp sönen bir kırmızı ışığa sahip Oral-B Junior Smart Şarj Edilebilir Diş Fırçası dahil olmak üzere Oral-B, pek çok manuel ve şarj edilebilir diş fırçası seçeneği sunmaktadır.

 • Şarj edilebilir bir diş fırçası kullanıyorsanız çocuğunuz sadece diş fırçasını sabit tutmalı ve tüm işi fırçanın yapmasına izin vermelidir. Dişlerin tüm dış ve iç yüzeylerinde aynı fırçalama hareketini kullanarak ve daha küçük ön dişlerin iç kısımlarına daha iyi ulaşmak için fırçayı eğerek bu işlemi her bir diş üzerinde birkaç saniye uygulayın.

 • Manuel bir diş fırçası kullanıyorsanız çocuğunuz diş fırçasını diş eti çizgisine 45 derece açı yapacak şekilde yerleştirmeli ve ardından dairesel bir şekilde hareket ettirirken hafif baskı uygulamalıdır.

 • Oral-B Junior 6 Yaş Üstü diş macunu gibi florürlü bir diş macunundan bezelye tanesi büyüklüğünde kullanın. Florür miktarının en az 1100 ppm olduğu bir diş macunu kullanmanız önerilir. Oral-B'nin diş macunları diş hekimlerinin tavsiye ettiği miktarda florür içerir.

 • Dişlerini fırçaladıktan sonra çocuğunuz diş macununu tükürüp çıkarmalı ancak ağzını suyla çalkalamamalıdır. Böylece, güçlendirici florür katmanı dişler üzerinde kalır.

 • 8 yaş civarında, çocuğunuzun kendi dişlerini fırçalamasına izin verebilirsiniz. Hala bazen başında durmanız gerekebilir. Çoğunlukla çocuklar bunu tek başlarına yapabilirler.

Diş Fırçalamayı Eğlenceli Hale Getirmenin Yolları

 • Özellikle küçük çocuklar kendilerini kanıtlama mücadelesine başladıkları için bu yaşlarda diş fırçalamak zor olabilir. Bunu biraz daha kolaylaştırmak için işte size bazı ipuçları.

 • 0 ile 5 yaş arasındaki çocuklar için şarkı söylemeyi veya çocuğunuza cesaret vermeyi deneyin. Bu onların dikkatini dağıtabilir. Salonda TV karşısında da dişlerini fırçalamayı deneyebilirsiniz.

 • Çocukların onu dört gözle beklemesi için diş fırçalamayı bir aile aktivitesine dönüştürün.

 • Düzenli diş fırçalamaya alışabilmesi için bunu çocuğunuzun günlük rutininin bir parçası haline getirin.

 • Dişlerini fırçalamak konusunda heyecanlanması için çocuğunuzun kendi fırçasını seçmesine izin verin. Oral-B Diş Fırçaları popüler Disney, Disney•Pixar ve Star Wars karakterlerini içeren pek çok tasarıma sahiptir.

 • Oral-B tarafından sunulan ücretsiz Disney Magic Timer Uygulaması gibi, akıllı telefonlar ve tabletler için tasarlanan diş fırçalama uygulamaları, heyecan verici animasyonlar ve sanal çıkartmalarla çocukların dişlerini fırçalamalarına yardımcı olabilir. Uygulamayı iTunes App Store'dan ve Google Play Store'dan indirebilirsiniz.

 • 13 yaş ve üzeri gençler için Oral-B Fun Zone, günlük diş fırçalamayı neşeli filtreler ve animasyonlarla eğlenceli, sosyal medyada paylaşmaya değer bir deneyime dönüştürür. Bu uygulamayı iTunes App Store ve Google Play Store’dan indirebileceğiniz ücretsiz Oral-B uygulamasında bulabilirsiniz.

Son olarak, çocuklar için diş bakımında sağlıklı beslenmenin de önemli olduğunu unutmayın. Şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçınmaya veya bunları sınırlandırmaya çalışın. Çocukların yalnızca süt ve su içmeleri önerilir. Onlara şekerli yiyecekler verecekseniz yalnızca normal yemek zamanlarında verin.