ÇOCUKLAR

Bebeklerde ve çocuklarda ağız bakımı

Image - Bebeklerde Ve Çocuklarda Ağız Bakımı - Main article banner
PAYLAŞ

Ebeveyn olarak çocuğunuzun ağız sağlığı ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bu yazımızda bebeklikten gençliğe kadar ağız bakımının gelişimini, dikkat edilmesi gereken potansiyel sorunları ve sağlıklı gülüşlere giden yolları ele alacağız.

Süt Dişlerinin Gelişimi

Ebeveynler çocukları yaklaşık 30 aylık olana kadar süt dişlerinin büyük bölümünün çıkmış olmasını bekleyebilirler. Toplamda 20 süt dişi vardır. Süt dişleri geçici olsa da çürüklere karşı hassastır ve yetişkin dişlerinin nasıl çıkacağını belirler. Bu yüzden daha ilk diş görüldüğü andan itibaren bebeklerde diş bakımı çok önemlidir.

Süt Dişleriyle İlgili SorunlarSağlıklı süt dişlerine karşı potansiyel bir sorun, biberon kaynaklı diş çürümesidir. Bu durum ağırlıklı olarak ön üst dişleri etkilese bile diğer dişler de etkilenebilir. Biberon kaynaklı diş çürümesinin yaygın nedenlerinden biri, dişlerin uzun süreler boyunca şekerli içeceklere maruz kalmasıdır. Diğer nedenlerden biri de yatakta bebeğinizin yanına biberon koymanız ya da biberonu emzik olarak kullanmanızdır. Parmak emme veya emzik kullanımı, sağlıklı süt dişlerine karşı bir başka sorundur. Parmak emme ve emzik kullanımı bebekler için tamamen kabul edilebilir bir durumdur. Ancak beş veya altı yaşlarından sonra bu alışkanlık devam ederse çocuğunuzun dişleri üzerinde kalıcı bir etki bırakabilir. Baskı ve emme hareketi çocuğunuzun ısırma şeklini değiştirerek üst ve alt ön dişlerin temas etmesini önleyebilir.

Süt Dişlerinin BakımıEbeveynlerin bu sorunların üstesinden gelmek için alabilecekleri önlemler vardır. Çocuğunuza küçük yaşlarda sağlıklı yeme alışkanlıkları edindirmek çürük ve diş çürümesi riskini kısıtlayabilir. Ebeveynler çocuklarının biberonlarını şeker içeren içeceklerle doldurmamalı ve emzikleri düzenli olarak temizlemelidir. Çocuklar gün boyunca süt ve su, geceleri ise yalnızca su içmelidir.

Süt dişlerinin sağlıklı olmasını sağlamanın diğer bir yolu da günlük diş fırçalama konusunda iyi alışkanlıkları başlatmaktır. Ebeveyn, bezelye tanesi büyüklüğünde florürlü bir diş macunu ve çocuklara özel bir diş fırçası kullanarak çocuğunun dişlerini günde iki kez fırçalamalıdır. Oral-B 0-2 Yaş Bebekler İçin Winnie the Pooh Manuel Diş Fırçası süt dişleri için ideal ekstra yumuşak kıllara ve kaymaz sapa sahiptir. Oral-B 0-2 Yaş Bebekler İçin Winnie the Pooh Diş Macunu ise süt dişleri için diş hekimlerinin tavsiye ettiği miktarda florür içerir.

Küçük Çocuklarda Ağız Bakımının Gelişimi

Çocuk 3 yaşına gelene dek süt dişlerinin tamamı çıktığından ebeveynler küçük çocuklarını ilk diş hekimi ziyaretine hazırlamalıdır. Ebeveynler bunu pozitif bir deneyim haline getirmelidir. Diş hekimine yapılan düzenli ziyaretler çocuğunuzun her altı ayda bir diş hekimine gitmek konusunda daha az endişelenmesine yardımcı olacaktır.

Ebeveynler yürüme çağı boyunca çocuklarının dişlerini fırçalamaya devam etmelidir. Bu dönem çocukların kendilerini kanıtlama mücadelesine başladıkları dönem olduğu için kimi zaman zorluklar yaşanabilir. Ancak Oral-B ebeveynlerin diş fırçalamayı daha kolay ve eğlenceli hale getirmelerine yardımcı oluyor. Oral-B, her yaşa uygun diş fırçaları sunmanın yanı sıra Disney, Disney-Pixar ve Star Wars evrenlerinden farklı karakterlerin kullanıldığı diş fırçaları da sunuyor. Hatta çocuklar dişlerinin Oral-B Şarj Edilebilir Diş Fırçası ile fırçalanmasını çok sevebilirler.

Diş fırçalamayı daha da eğlenceli hale getirmek ve dişlerini diş hekimlerinin tavsiye ettiği şekilde iki dakika boyunca fırçalamalarını sağlamak için Apple Store veya Google Play’den Disney Magic Timer uygulamasını indirin.

İlkokulda Ağız Bakımının Gelişimi

İlkokul çağındaki çocukların (6-12 yaş) süt dişleri dökülür ve kalıcı yetişkin dişleri çıkar. Daha küçük bazı çocuklar dişlerinin dökülmesi konusunda endişelenebilir ve her diş kaybında görülen kandan hoşlanmayabilir. Ancak ebeveynler bunun büyümenin ve daha büyük ve daha güçlü olmanın bir parçası olduğunu açıklamalıdır. Diş perisinin ziyaretleri, gerginliklerini azaltmanın ve süt dişlerinin geri kalanının da gideceği fikrine alışmalarını sağlamanın yollarından biridir.

Bu dönemde iyi ağız sağlığı alışkanlıkları edindirmek için ebeveynler şekerli atıştırmalık ve içecekleri kısıtlamalı, eğer mümkünse tamamen kesmelidir. Çocuk 8 yaşına gelene dek dişlerini ebeveynleri fırçalamalı, sonraki birkaç yıl boyunca dişlerini fırçalarken çocuğa göz kulak olmalıdır. Oral-B Junior Smart Şarj Edilebilir Diş Fırçası derinlemesine temizlik sağlarken diş etlerini de koruyan pek çok özelliğe sahip olduğundan 6 ile 12 yaş arası çocuklar için harika bir diş fırçası seçeneğidir.

Gençlerde Ağız Bakımının Gelişimi

Çocuğunuz gençlik çağına girerken rutin diş hekimi ziyaretleriyle birlikte iyi ağız hijyenini teşvik etmeniz büyük önem taşır. Gençler özellikle diş telleri veya yirmilik diş çekimi gibi belirli diş sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar. Bu prosedürler çok yaygındır ve büyümenin normal bir parçasıdır. Diş telleri yalnızca daha güzel bir gülümsemeden çok daha fazlası için kullanılır. Düz dişlerin temizlenmesi ve diş etlerinin sağlıklı tutulması daha kolaydır. Diş teli kullanırken yaşanan bir sorun, plak ve yemek kalıntılarının birikecek ve hapsolacak daha fazla yere sahip olmasıdır. Genç çocuğunuz gençler için özel olarak tasarlanmış Oral-B Şarj Edilebilir Diş Fırçası kullanabilir. Bu fırça, diş tellerinin etrafını etkili ve nazik bir biçimde temizlemek için tasarlanmış Ortho fırça başlığına sahiptir.

Oral-B Uygulamasındaki yeni Fun Zone, rutin diş fırçalamayı sosyal medyada paylaşabilecekleri eğlenceli ve yaratıcı bir günlük alışkanlık haline getirerek gençleri dişlerini fırçalamaya teşvik eder.

Gençlerde Ağız Bakımıyla İlgili Sorunlar Kötü beslenme alışkanlıkları çürüklere ve/veya kronik ağız kokusuna neden olabilir. Ebeveynler genç çocuklarına evde sağlıklı atıştırmalık seçenekleri sunmalı ve abur cubur satın almaktan kaçınmalıdır. Gençler ayrıca sigaraya veya elektronik sigaraya başlamak ya da ağız içi piercing yaptırmak konusunda akran baskısıyla karşı karşıya kalabilir. Ebeveynler tütün ve elektronik sigara kullanımının ağız sağlığı açısından tehlikeleri ve piercing yaptırmayla ilgili enfeksiyon riskleri hakkında genç çocuklarıyla konuşmalıdır. Ebeveynler iyi ağız sağlığının genel sağlık durumunun bir parçası olduğunu ve sağlıklı, güzel bir gülümsemeleri olması halinde daha yetişkin gibi görüleceklerini ve muamele göreceklerini anlatmalıdır.