AĞIZ KOKUSU

Ağız Kokusunun (Halitoz) Nedenlerini Ortadan Kaldırın

PAYLAŞ

Ağız kokusu veya halitoz genelde ağızdaki kötü kokulu bakteri oluşumundan kaynaklanır. Ağız kokusu utandırıcı olabilir ancak nedenlerini belirlediğinizde tedaviye başlayabilirsiniz.

Ağız Kokusunun (Halitoz) Nedenleri Nelerdir?

Ağız kokusuna yol açan bakterilerin birikmesi genelde komple ağız bakımı yapılmaması sonucunda diş eti hattında ve dilin arka kısmında plak bakterilerinin oluşumundan kaynaklanır. Ağız kokusunun diğer nedenleri arasında yemek seçimleri, uyurken bakteri oluşumu, stres ve dehidrasyondur.

Nadir durumlarda ağız kokusu daha ciddi bir tıbbi sorunun habercisi olabilir. Dolayısıyla sorunu göz ardı etmemek ve devam etmesi halinde bir diş hekimine görünmek önemlidir. Doğru bir ağız bakımı rutini izlemek ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Ağız kokusunun nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin >

Ağız Kokusundan Nasıl Kurtulacaksınız?

Ağız kokunuzun nedenini anladıktan sonra daha ferah bir nefes elde etmenize yardımcı olacak uygun adımları atmaya başlayabilirsiniz.

  1. Ağız kokusuna yol açan bakterileri ve bazı yiyeceklerde kokuya neden olan bileşikleri öldürmek için tasarlanan bir ağız bakım suyu kullanın.

  2. Ağız kokusunu önlemek için gün boyunca su içerek hidrasyonu koruyun, kafeinli ve alkollü içecekleri, şekerli ve asitli meyve sularını sınırlandırın.

  3. Sabahki ağız kokusunu en aza indirmek için günde iki kez dişlerinizi fırçalayıni düzenli olarak diş ipi kullanın ve güne bakterileri öldüren bir ağız bakım suyuyle başlayın.

  4. Yiyecek parçacıklarının dişlerin arasına sıkışmasını ve plak oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için her gün diş ipi kullanın.

  5. Diş eti hattında diş fırçasının giremediği dar alanları temizlemek için her gün diş ipi kullanın.

Ağız kokusundan nasıl kurtulacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin >