AĞIZ KOKUSU

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

PAYLAŞ

Ağız kokusu, bunu itiraf etmek istemeyen kişiler dahil neredeyse herkesin başına gelir. Kronik ağız kokusunun (halitoz olarak da bilinir) daha ciddi nedenleri olabilse de, ara sıra yaşanan nefes kokusu iyi ağız bakımıyla oldukça kolay biçimde önlenebilir.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

Olguların çoğunluğunda, ağız kokusunun nedeni ağız bakterilerin bulunmasıdır1. Dişlerinizi gerektiği gibi fırçalamayı unuttuğunuz, yeterli su içmediğiniz ya da ağzınızdaki tükürük oranını azaltan ilaçlar aldığınız zaman dil üzerinde bakteriler oluşabilir. Öte yandan, dilinizi bakterisiz ve nefesinizi ferah tutabilmek için bu kolay adımları atabilirsiniz.

AĞIZ KOKUSUNA KARŞI KORUNMANIN YOLLARI

  • Bakteri plağını gidermek için, dişlerinizi günde iki kez iki dakika boyunca Şarjlı Diş Fırçası ile fırçalayın. Ardından dilinizi iyice fırçalayın. Ağıız kokusuna neden olan bakterilerin çoğunun bulunduğu, dilin arkasındaki bölgeye özelliklere dikkat edin.

  • Etkili biçimde diş ipi kullanarak yemek parçacıklarını giderin. Arkadaki dişlere uzanmak zor ise diş ipi tutucu yararlı olabilir.

  • Düzenli uygulamanızı, ağız kokusuna karşı etkili bir ağız bakım suyuyla tamamlayarak ağzınızı en ferah şekilde tutun.

  • Bünyenizde yeterli su olması için bol bol su için. İhtiyaç duyacağınız su miktarı günlük aktivite düzeyinize ve almakta olduğunuz, ağız kuruluğuna neden olan ilaçların sayısına dayalı olarak değişir.

  • Tükürük üretimini harekete geçirmek için şekersiz sakız çiğneyin. Nane şekeri yemek, nefes tazelemek için geçici ancak daha az tavsiye edilen bir yöntemdir çünkü geride şeker kalıntısı kalabilir.

  • Kronik ağız kokusu daha ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir, o neden diş hekiminize ya da bir tıp uzmanına danışmanız gerekir.

  • Hangi yiyeceklerin ağız kokusuna neden olabileceğini öğrenin.

  • Alkol almak ya da sigara içmek için, ağız kokusunu yoğunlaştırabilecek davranışları sınırlamayı düşünün.

Oral-B Şarjlı Diş Fırçaları soru işaretine yer bırakmayarak, her gün eksiksiz temizlik elde etmenizi sağlar. Değişime hazır mısınız? Sizin için doğru Şarjlı Diş Fırçası ürününü bulun.

1 http://www.dentalcare.com/en-US/dental-education/continuing-education/ce410/ce410.aspx?ModuleName=coursecontent&PartID=2&SectionID=13