DESTEK VE KAYNAKLARI İNCELEYİN

TOPLULUKTAKİ ÜYELER İLE TANIŞIN

Anlayış, farklı engellilik türlerine ilişkin eğitimle başlar. Bu çabalarımızı daha iyi bilgilendirmek için öncelikli adımlarımızdan biri onların eşsiz hikâyelerini dinlemektir. Engellilerin ortak zorlukların üstesinden gelme konusundaki ağız bakımı deneyimlerine göz atın.

Hastalar için SSS

Evet, eve veya işe yakın bir diş hekimine düzenli olarak görünmek ağız sağlığı desteğine erişmenin en iyi yoludur. Ağız sağlığı sorunları engelli olan ve olmayan kişiler arasında farklılık göstermez, bu nedenle düzenli bir diş hekimi bunları eşit standartlarda teşhis edebilmeli, önleyebilmeli veya tedavi edebilmelidir. Bazı durumlarda, bir davranış destek stratejisi uygulamak gibi daha özelleştirilmiş bir yaklaşım gereklidir. iADH, tüm diş hekimlerinin, engelli olup olmadıklarına bakılmaksızın tüm insanlara düzenli önleyici bakım sağlamak için gerekli değişiklikleri yapmak üzere eğitim almalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Diş hekiminiz, size sürekli rehberlik etmek ve genel ağız sağlığınızı kontrol etmek için düzenli randevuların alınmasını sağlamalıdır. Olumlu bir deneyim yaşamanıza yardımcı olmak için diş hekiminizle temasa geçerek kendinizi daha rahat hissetmeniz için gereken düzenlemeleri anlamasına yardımcı olun. Diş sorunlarını önleme ve insanların kişisel olarak en iyi ağız hijyenine ulaşmalarına yardımcı olma konusunda özellikle yetenekli olduklarından, engelli kişilerin bir diş hijyenistine de görünmeleri özellikle önemlidir. Diş sorunlarını önleme ve insanların kişisel olarak en iyi ağız hijyenine ulaşmalarına yardımcı olma konusunda özellikle yetenekli olduklarından, engelli kişilerin bir diş hijyenistine de görünmeleri özellikle önemlidir.
Engeliniz ağız sağlığınızı etkileyebilir. Bazı durumlar ağız sağlığını doğrudan etkilerken (dişler, tükürük, ağız dokuları, ağız motor fonksiyonu), diğerleri daha dolaylı olabilir (günlük ağız hijyenini gerçekleştirmede zorluklar, iyi ağız sağlığının önemini anlama, özel beslenme koşulları vb.) Görünür veya görünmeyen bir engelle yaşıyorsanız, sonuçları potansiyel olarak daha ağır olabileceğinden, iyi ağız sağlığını ve optimal ağız hijyenini korumak çok önemlidir.
Diş fırçalamanın ve iyi bir ağız bakım rutini sürdürmenin en etkili yolu, bireysel ihtiyaçları anlamaktır. Bunun anahtarı, sizin için neyin işe yaradığını denemektir. Hangi yaklaşımın sizin için en iyisi olduğunu görmek için diş hekiminize veya diş hijyenistinize danışın.
Günde iki kez dişlerinizi fırçalamak ve günde en az bir kez diş ipi veya diş arası fırçaları ile diş aralarını düzenli olarak temizlemek önemlidir. Ayrıca iyi dengelenmiş beslenme de önemlidir. Dokulu yiyecekler, uygun hidrasyon ve şeker alımının azaltılması, ağzınızdaki plak bakterilerini sınırlandırmaya yardımcı olabilir. Doğru gargara ile çalkalamak da daha temiz bir ağza katkıda bulunabilir ancak asla diş fırçalamanın yerini almamalıdır.
Evet, bazı bakımların kendi sandalyenizde, özellikle de eğimli ise, yapılmaması için hiçbir neden yoktur. Bazen tekerlekli sandalyenizde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz ve diş hekimi ağzınıza erişebilir. Ancak, görüş alanları azalmış olabilir ve güvenli bakım sağlayamazlar, bu nedenle sadece basit prosedürleri uygulayabilirler. Bazı diş hizmetleri, tekerlekli sandalyenizi hareketli bir platform aracılığıyla dişçi koltuğuna dönüştürmek için özel ekipmana sahip olabilir. Diğerlerinde hasta kaldırma cihazları mevcut olabilir. Alternatif olarak, tekerlekli sandalyenizi dişçi koltuğunun yanına getirebilir ve bir transfer tahtası kullanarak karıştırabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı anlamalarına ve erişim için ihtiyaç duyabileceğiniz düzenlemeleri planlamalarına yardımcı olmak için randevunuzdan önce diş hekiminizi arayın.
Bazı ülkelerde, evde sınırlı bir diş bakımı yelpazesi sunan gezici ekipler vardır. Buna bazen evde diş hekimliği de denmektedir. En yüksek kalitede bakım ve tam kapsamlı tedavi seçenekleri almak için bir diş hekimliği muayenehanesine gitmek daha iyidir. Bununla birlikte, gerekirse, taşınabilir ekipmana sahip gezici bir ekibin, kendi evlerinden ayrılmakta zorluk çeken kişiler için tedavi ve önleyici tedbirler sağlaması mümkün olabilir.
Genel anestezi, başka bir şekilde müdahaleyi tolere edemeyen veya karmaşık veya uzun tedavileri gerçekleştirmek için yüksek düzeyde desteğe ihtiyaç duyan kişilerde diş tedavisini gerçekleştirmek için kullanılabilecek bir seçenektir. Bununla birlikte, bekleme listeleri nedeniyle bakımda doğal riskler ve gecikmeler taşıdığı için GA seçilmeden önce dikkate alınması gereken diğer önlemlerin uzun bir listesi vardır. Hareket bozukluğu veya anksiyetesi olanların ihtiyaçlarını karşılamak için sedasyon, müzik terapisi veya bir psikologdan destek dâhil olmak üzere bir dizi destek mevcuttur. Ancak seçilen yöntem, ihtiyaç duyulan diş tedavisinin türüne, altta yatan tıbbi koşullara, tedavinin aciliyetine ve hastanın isteklerine ve gerekli diş tedavisini kabul etme/baş etme becerisine bağlıdır.
Bu, diş tedavinizin karmaşıklığına ve tıbbi teşhisinizin karmaşıklığına ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için özel ekipmana veya ortama ihtiyacınız olup olmadığına bağlı olacaktır. Ancak, her hastanın yılda en az bir veya iki kez ağız ve dişlerini kontrol ettirmek ve bakımını yaptırmak için ziyaret ettiği düzenli bir 'diş kliniği' olmalıdır. Tüm tedavilerin değil ama bazı tedavilerin bir uzman tarafından yapılmasına ihtiyaç duyabilirsiniz ve bu durumda diş hekiminiz sizi yönlendirecektir.

Ebeveynler / Bakıcılar SSS

Yapabileceğiniz en iyi şey, ağız sağlığınıza özen göstererek iyi bir örnek olmaktır. Günde iki kez stannöz florürlü diş macunu ile diş fırçalamayı teşvik edin, şekerler, tatlılar veya meşrubatlar gibi "sağlıksız ödüllerin" kullanımını azaltan sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlayın ve ağız sağlığını koruyucu bakım için düzenli olarak bir diş ekibine görünün. Diş hekiminden veya diş hijyenistinizden hangisinin en iyi sonucu vereceğini görmek için farklı temizleme cihazlarını denemesini isteyebilir ve çocuğunuza dişlerini nasıl temizleyeceği konusunda yardımcı olmak için uygulamalı net talimatlar ve rehberlik verebilirsiniz. Örneğin, banyo aynasına asılacak özelleştirilmiş bir dizi fotoğraf, her gün aynı rutini takip etmelerine yardımcı olabilir.
Çoğu ülkede, her çocuk ilk doğum gününden önce bir diş hekimine görünmelidir. Erken çocukluk çağı çürükleri dünya çapında yaygın bir sorundur ve 18 aylık kadar küçük çocuklarda görülebilir. Bu nedenle, engelli çocuklar için ağız hastalığı risklerinin tespit edilmesi ve önlenmesi özellikle önemlidir. Ebeveynler ayrıca çocuklarının dişlerine nasıl bakacakları ve engelleriyle ilgili belirli zorlukları nasıl ele alacakları konusunda eğitilebilir.
Elektrikli diş fırçalarının genellikle başkasının dişlerini fırçalarken kullanımının daha kolay olduğu, ayrıca normal bir diş fırçasına göre daha fazla plağı temizlemek için yuvarlak bir başlığa sahip oldukları sıkça bildirilmektedir. Yeni elektrikli diş fırçaları aynı zamanda basıncın çok sert olduğunu gösteren göstergeler, fırçalama zamanlayıcıları gibi destekleyici özelliklere de sahiptir. El becerisi sınırlı olanlara veya kavrama gücünde sorun yaşayanlara yardımcı olmak için herhangi bir diş fırçasının sapını modifiye etmek mümkündür.
Bunun birçok nedeni olabilir. En iyi strateji, diş fırçalama zamanını çocuğunuzun rahat ve gevşemiş olduğu bir zamana denk getirmektir. Örneğin, bir baloncuk makinesi kullanmanız mümkündür, böylece çocuğunuz başını arkaya yaslar veya güler ve ağzını açar. Ayrıca, dişlerin iç kısmına erişmek için kısa bir süreliğine dişler arasında kaydırmak üzere özel olarak tasarlanmış küçük bir destek veya parmak koruyucu da kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun dişlerini ömür boyu koruyabilmesi için fırçalama rutinine girmesi gerçekten önemlidir. Diş hekiminden değerlendirme yapmasını istemelisiniz ve ardından diş ekibi size günlük ağız hijyeni için en iyi yolu gösterebilir ve uygun yardımcıları önerebilir.
Bu çok zorlayıcı olabilir ve kademeli duyarsızlaştırma çok önemlidir. Dil ve konuşma terapistinizden, yüz kaslarına masaj ve oromotor terapiyi de içeren egzersizler ve programlarla ilgili rehberlik istemelisiniz. Diş hekiminizden de bu konuda doğrudan pratik talimatlar ve eğitim isteyebilirsiniz.
Diş eti kanaması, kalan plak/bakteri nedeniyle oluşan iltihaplanmanın bir işaretidir. İyileşmesi için dişlerin ve diş etlerinin her gün düzgün bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bunun nedeni çok sert fırçalamanız veya kullandığınız ilaçlar DEĞİLDİR. Bu nedenle bunların gerekli ağız bakımını yapmanızı engellemesine izin vermeyin. Plağı çıplak gözle görmek zordur ve plağı kontrol etmek için, görmeyi kolaylaştırmak ve tamamının çıkarıldığından emin olmak için plağı görünür kılan tabletler kullanabilirsiniz. Ayrıca diş ipi kullanmak veya diş arası fırçalarıyla diş aralarını temizlemek, burada saklanan ve iltihaplanma ve kanamaya neden olan plağı çıkarmak için çok önemlidir. Özel ipuçları, tavsiyeler ve talimatlar için diş hekiminize danışın.
Öncelikle, diş çürüklerini önlemek için her zaman stannöz florür içeren bir diş macunu kullanmalısınız. Hafif ve aromalı olmayan diş macunları mevcuttur. Diş hekiminize veya yerel eczanenize deneyebileceğiniz alternatifler için danışın. Sizde veya çocuğunuzda yutma güçlüğü varsa, köpürmeyen uygun diş macunu formülasyonları vardır.
Evet, kesinlikle, birçok nedenden dolayı: diş etlerinde iltihaplanmaya ve ağız kokusuna neden olabilecek bakteriler hâlâ mevcuttur. Plakları temizlemek ve günlük rahatlık ve tazelik sağlamak için dişleri bir diş fırçasıyla fırçalamak ve ağzın aşırı hassaslaşmaması için ağız içi uyarım sağlamak çok önemlidir. İyice fırçalamak ayrıca diş taşı (tartar) birikimini önler ve aspirasyon pnömonisini önler.
Gargara diş fırçalamanın yerini tutmaz, ancak yüksek çürük riski taşıyan hastalarda kesinlikle daha iyi bir ağız hijyenine katkıda bulunur. Hasta tüküremiyorsa, bir gazlı bezi ağız gargarasıyla ıslatabilir ve gargarayı yutulamayacak kadar az miktarda doğrudan dişlere ve diş etlerine uygulayabilirsiniz.
Bağımsızlık önemlidir. Onlara izin vermenizi ve ardından ağız hijyeni prosedürlerinin kalitesini sağlamak için son bir "gözetim" yapmanızı öneririz. Bu destek veya gözetim, bireyi yönlendirmek için el ele tekniği kullanılarak da gerçekleştirilebilir.
Tükürüğün varlığı dişleri ve ağız mukozasını kayganlaştırmaya yardımcı olur ve dişleri çürümeye karşı korumak için mineraller ve bağışıklık hücreleri sağlar. Ağız kaslarının ve yutkunma kontrolünün azalması nedeniyle tükürük kaybı, ağız sağlığından ziyade sosyal bir etkiye sahiptir, ancak ağız köşelerinde sürtünmeye neden olabilir. Orofasiyal terapi, botulinum toksini gibi ilaçlar ve hatta ameliyat dâhil olmak üzere salya akmasını sınırlandırmak için seçenekler vardır; ancak tükürüğü kurutan herhangi bir prosedür dişleri büyük çürük riskine sokar, bu nedenle sadece gelişmiş bir önleyici rejimle birlikte yapılmalıdır.
Daha kişiselleştirilmiş tavsiye için diş hekiminizi ziyaret edin. Kendisi ağız kokusunun kaynağını araştıracaktır. Çürük, periodontal problemler, gastrointestinal problemler, ağız solunumu, solunum yolu enfeksiyonları vb. nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.
Estetiğin önemi hastaya bağlıdır ancak daha çapraşık olan dişlerin temizlenmesi daha zordur. Konuşma ve yemek yeme gibi bazı ağız fonksiyonları da etkilenebilir. Çok eğimli dişler de travma riski taşır. Engelli kişiler, engelleriyle ilgili nedenlerden dolayı ortodontik bakımdan mahrum bırakılmamalıdır. Ancak mükemmel bir ağız bakımı sağlanmalıdır, aksi takdirde diş telleri ve braketlerin etrafına yiyecek ve plak sıkışırsa dişlerde hasar meydana gelebilir. Ortodontik tedavinin uygulanıp uygulanmayacağı konusunda diş hekiminizle konuşun.