YETIŞKINLER

Protez diş yapıştırıcısı nasıl çalışır

Protez diş yapıştırıcısı nasıl çalışır article banner
PAYLAŞ

PROTEZ DİŞ YAPIŞTIRICISI NEDİR?

Protez diş yapıştırıcısı, protez dişleri yerinde tutan normal fizyolojik kuvvetleri artırmak için protez diş ve ağzınızdaki dokuların arasına yerleştirilen, toksik olmayan, suda çözünebilen bir materyaldir. Hem krem hem de toz biçiminde gelebilir ve yemek yemek, konuşmak, gülmek, öksürmek veya hapşırmak gibi şeyler yaptığınızda hareketi ve kaymayı azaltır.

PROTEZ DİŞ YAPIŞTIRICISI NASIL ÇALIŞIR?

Tükürük hem protez dişe hem de dokuya yapıştığı için protez dişler dokulara "yapışır". Protez diş yapıştırıcısı her iki yüzeye de yapışma konusunda olağanüstü bir iş çıkararak protez dişin yerinde kalmasını destekler. Doku ve protez diş arasındaki tükürük filmi çekilmeye karşı direnç gösterdiği için protez dişler ayrıca dokulara "bağlanır". Protez diş yapıştırıcısının bağı tükürüğün bağından çok daha kuvvetlidir. Ticari olarak sunulan protez diş yapıştırıcısı formülleri üründen ürüne değişiklik gösterse de tüm ürünler tükürük veya suyun bulunduğu yerlerde önemli ölçüde artırılmış yapışma ve bağlanma gücü sağlar.

Protez diş kullanan bazı kişiler protez diş yapıştırıcısının kalıcı protez dişlerden memnuniyetlerini maksimuma çıkardığını düşünmektedir.

Protez diş yapıştırıcısı kullanmanın faydaları arasında şunları sayabiliriz:

  • Daha fazla memnuniyet. Protez diş yapıştırıcıları stabiliteyi artırabilir, böylece daha güçlü ısırmanıza olanak verir.

  • Daha fazla güvenlik. Protez diş yapıştırıcıları protez dişlerin kaymasını önler ve protez dişin yapışma gücünü azaltan ağız kuruluğundan muzdaripseniz özellikle faydalı olabilir.

  • Daha fazla dayanıklılık. İnsanların önünde çok fazla konuşma yapıyor veya şarkı söylüyorsanız protez diş yapıştırıcısının sağladığı özgüvenden memnun kalabilirsiniz.

PROTEZ DİŞ YAPIŞTIRICISINI KULLANMAYI BIRAKMANIZ GEREKEN DURUMLAR

Bazı kişiler protez diş yapıştırıcısı kullanmamalıdır. Protez dişleriniz tam uyum sağlamıyorsa ve onları yerinde tutmak için daha fazla yapıştırıcı kullanmak zorunda kalıyorsanız diş hekiminizle görüşene dek protez diş yapıştırıcısını kullanmayı bırakmalısınız. Ayrıca yapıştırıcı ürüne alerjik reaksiyon gösteriyorsanız veya diş hekiminizin tavsiyelerine göre düzenli bir ağız sağlığı bakım rutini uygulamak konusunda zorluk yaşıyorsanız protez diş yapıştırıcısını kullanmayı bırakmalısınız.

Şu durumlarda protez diş yapıştırıcısı kullanmayın:

  • Protez dişleriniz ağzınıza tam uyum sağlamıyorsa

  • Ağzınızda açık kesikler veya yaralar varsa

  • Yakın zamanda bir diş hekimi tarafından değerlendirilmemiş bir protez dişiniz varsa

  • Ağız ve protez hijyenini yeterince sağlayamıyorsanız veya sağlamayacaksanız

  • Ürün içeriğine karşı bilinen bir alerjiniz varsa

Diş hekiminiz yakın zamanda protez dişlerinizi değerlendirmediyse yeni bir sete ihtiyacınız olabilir. Çene kemiğiniz zaman içinde değişir ve küçülür, dolayısıyla sonsuza dek aynı protez diş setini kullanmayı bekleyemezsiniz.