YETIŞKINLER

Kırık diş yapıştırma

Kırık diş yapıştırma article banner
PAYLAŞ

KIRIK DİŞİNİZİ YAPIŞTIRTMAK

Dişiniz ya da dişleriniz çatladıysa ya da kırıldıysa diş yapıştırma için ideal bir aday olabilirsiniz. Diş yapıştırma, etrafındaki dişlerle eşleşmesi için diş hekiminiz tarafından şekillendirilen ve parlatılan diş renginde plastik bir yapışkanın uygulanmasıdır. Diş yapıştırma işlemi nispeten ağrısızdır ve genellikle anestezi olmadan uygulanır. Pek çok dişte diş yapıştırma işlemi uygulanacaksa muayenehaneyi birkaç kez ziyaret etmeniz gerekebilir; tek bir diş için diş yapıştırma prosedürü 30 dakika ila bir saat sürebilir.

DİŞ YAPIŞTIRMA PROSEDÜRÜ

Diş yapıştırma prosedüründe diş hekimi öncelikle tedavi edilecek diş veya dişlerin yüzeyini pürüzlendirir. Ardından yapıştırıcı materyalin dişe yapışmasına yardımcı olmak için bir hazırlık solüsyonu uygular. Ardından dişe yapıştırıcı materyal uygulanır ve ağzınıza uyacak biçimde şekillendirilir. Sertleşerek yerine iyice oturması için ultraviyole ışık veya lazer kullanılır.

YAPIŞTIRILAN DİŞ KOLAYCA KIRILIR MI?

Diş yapıştırmayı tercih ederseniz şu ipuçlarını aklınızdan çıkarmayın:

  • Isırırken dikkatli olun: Diş yapıştırma işleminde kullanılan reçine diş kadar güçlü değildir. Tırnaklarınızı ya da buz küplerini veya ofisinizdeki kalemleri ısırırsanız materyal kırılabilir.

  • Leke bırakan yiyecek ve içeceklerden 48 saat boyunca uzak durun: Diş yapıştırmada kullanılan reçine özellikle prosedürden sonraki ilk 48 saat boyunca lekelenmeye karşı hassastır. Bu yüzden diş yapıştırma uygulamasından sonraki ilk iki gün boyunca çay, kahve, şarap ve dişlerinizi lekeleyebilecek diğer yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Günde iki kez diş fırçalama ve yumuşak bir diş ipiyle her gün diş ipi kullanımından oluşan düzenli bir ağız bakımı rutini uygularsanız yapıştırma dişinizi değiştirmeye gerek olmadan yıllar boyunca kullanabilirsiniz.