YETIŞKINLER

Diş yaprak kaplamalar nedir?

Diş yaprak kaplamalar nedir? article banner
PAYLAŞ

DİŞ YAPRAK KAPLAMALAR NEDİR?

Diş yaprak kaplamalar, porselen veya kompozit reçineden yapılmış ve görünümlerini güzelleştirmek için dişlerinizin üzerine takılan kişiye özel kabuklardır. Kırılmış, lekelenmiş veya deforme olmuş dişleriniz varsa yaprak kaplamalar gülüşünüzün iyileştirilmesine son derece yardımcı olabilir. Yaprak kaplamalar genellikle estetik amaçlıdır ancak diş eti hastalığı için tedaviyi kapsayan genel bir diş makyajının parçası olarak da taktırabilirsiniz.

Diş yaprak kaplamaları lekeye dayanıklı reçine bazlı kompozit veya porselen kılıflardır ve dişlerin ön tarafına yapıştırılır. Rengi değişmiş, deforme olmuş veya kırılmış dişleri kapatarak kozmetik açıdan tatmin edici bir görünüm sağlayabilirler.

DİŞ YAPRAK KAPLAMANIN MALİYETİ NEDİR?

Diş yaprak kaplamalarının maliyeti türüne göre değişir:

  • Kompozit yaprak kaplamalar. Direkt yaprak kaplamalar olarak da bilinen bu kaplamalar muayenehaneye tek bir ziyarette dişlere uygulanır. Genellikle beş ila yedi yıl kullanılabilirler, daha sonra değiştirilmeleri gerekir.

  • Porselen yaprak kaplamalar. İndirekt yaprak kaplama olarak da bilinen bu kaplamalar dişlerinize uyacak şekilde özel olarak hazırlanır, bu nedenle muayenehaneyi iki kez ziyaret etmeniz gerekir; bir tanesi kaplamaları dişlerinize göre hazırlamak, diğeri de kaplamaları yerine takmak için. Porselen yaprak kaplamaların maliyeti kompozit yaprak kaplamalardan daha yüksektir ancak en az 10 ila 15 yıl boyunca, kimi zaman daha da uzun süre dayanırlar.

Porselen yaprak kaplamalar kompozit yaprak kaplamalara göre lekelere karşı daha dayanıklıdır ve görünümleri daha doğaldır. Ancak kompozit yaprak kaplamalar daha incedir, dolayısıyla uygulanmadan önce daha az diş yüzeyinin aşındırılması yeterli olur. Diş hekiminiz ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayacak yaprak kaplamanın hangisi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

DİŞ YAPRAK KAPLAMA SÜRECİ

Reçine bazlı kompozit yaprak kaplamalar genellikle tek bir randevuda takılır. Seramik veya porselen yaprak kaplama yaptırdığınızda şunları bekleyebilirsiniz:

  • Ön hazırlık: Diş hekiminizin röntgen çekmesi için muayenehaneye bir ön hazırlık ziyareti yapmanız gerekebilir.

  • Hazırlık: Diş hekiminiz yaprak kaplamalar için hazırlık yapmak üzere diş minesinin yaklaşık yarım milimetresini törpüler. Ardından dişlerinizin görüntüsünü veya kalıbını alır ve kaplamaları hazırlayacak olan laboratuvara gönderir. Kaplamaların hazırlanması yaklaşık bir ila iki hafta sürer.

  • Yerleştirme: Kaplamalar hazır olduğunda diş hekiminiz kaplamaların şeklini ve rengini kontrol eder, dişlerinizi iyice temizleyerek ve kaplamanın daha iyi yapışmasını sağlamak üzere diş yüzeyini pürüzlendirerek dişinizi (veya dişlerinizi) hazırlar. Kaplama özel bir siman kullanılarak dişe yapıştırılır ve ardından yaprak kaplamayı hızla sertleştirmek için ultraviyole ışık kullanılır.

  • Koruma: Diş hekiminiz yaprak kaplamaların düzgün yerleştirildiğinden emin olmak için prosedürden birkaç hafta sonra muayenehaneyi ziyaret etmenizi isteyebilir.

Ardından normalde yaptığınız gibi günde iki kez diş fırçalama ve her gün diş ipi kullanımından oluşan düzenli ağız hijyeni rutininizi izlemeniz yeterli olacaktır. Yaprak kaplamalarınızı değiştirmeye gerek olmadan beş ila on yıl kullanabilirsiniz.