YETIŞKINLER

Diş implantı uygulaması

Diş implantı uygulaması article banner
PAYLAŞ

DİŞ İMPLANTI NASIL ÇALIŞIR?

Bir veya daha fazla dişiniz eksikse ve köprü ya da tam veya kısmi protez yaptırmak istemiyorsanız diş hekiminize diş implantı için iyi bir aday olup olmadığınızı sorabilirsiniz.

Diş implantları protez dişlere göre daha doğal bir diş ikamesi sunar çünkü doğrudan çene kemiğine bağlanan yapay dişlerdir. Diş implantlarından faydalanabilmek için (eksik dişler dışında) sağlığınızın iyi olması ve tamamen gelişmiş, sağlıklı bir çene kemiğine sahip olmanız gerekir. İmplantların desteklenmesi için diş etleriniz ve çene kemiğiniz sağlıklı olmalıdır.

DİŞ İMPLANTI NEYE BENZER?

Protez dişlere kıyasla diş implantları doğal dişlere daha çok benzer. Diş implantı bir silindir veya vida gibi görünür ve eksik dişin kökü için yapay bir ikame görevi görür. İmplantlar titanyumdan veya çene kemiğine ve diş eti dokusuna bağlandığında olumsuz reaksiyona neden olmayacak diğer materyallerden yapılır.

DİŞ İMPLANTI UYGULAMASI

Sağlıklıysanız ve diş hekiminiz implant için iyi bir aday olduğunuzu belirlerse özel diş sağlığı ihtiyaçlarınıza ve gereken cerrahi miktarına bağlı olarak prosedürün kendi muayenehanesinde lokal anestezi altında veya hastanede genel anestezi altında yapılmasını kararlaştırabilir.

Diş implantı yaptırma sürecinin tamamlanması aylar sürer ve bu proses boyunca şu üç aşamadan geçilir:

  • İmplantın yerleştirilmesi.Öncelikle implantın çenenize yerleştirilmesi için ameliyata girersiniz, burada diş eti dokusuyla üzeri kapatılır ve çene kemiğine kaynaması için üç ila altı ay boyunca beklenir.

  • Postun takılması.Diş hekiminiz implanta bir post takar ve diş eti dokusunun çevresinde büyümesine izin verilir. Bazı vakalarda implant ve post aynı anda takılır. İster aynı anda ister farklı zamanlarda takılmış olsunlar, implant ve post kombinasyonu ikame diş için sabitleyici görevi görür.

  • Kaplamanın takılması.Diş hekiminiz implant postuna size özel bir kaplama takar.

DİŞ İMPLANTI UYGULAMASI NE KADAR SÜRER?

Diş implantlarını takmak için yapılan ameliyatın saatler sürdüğünü ve birden fazla prosedür gerekebileceğini unutmayın. Dolayısıyla yüksek enfeksiyon riskine sahip kişiler diş implantı yaptırmak istemeyebilirler.

Sağlıklıysanız ve diş implantı için ameliyat olursanız ağız hijyeninizle ilgili olarak diş hekiminizin talimatlarını uyguladığınızdan, dişlerinizi günde iki kez fırçalayarak ve her gün diş ipi kullanarak yeni dişlerinizi temiz ve sağlıklı tuttuğunuzdan emin olun.

DİŞ İMPLANTLARI VE PROTEZ DİŞLER

Protez dişlere karşı diş implantlarının avantajları arasında daha doğal yeme ve konuşma becerisi bulunur ve protezleri çıkarmanıza ya da protez onarımı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak implantlarınızın iyi durumda olduğundan emin olmak için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz ve günde iki kez diş fırçalama ve her gün diş ipi kullanımından oluşan düzenli bir ağız bakımı rutini uygulamanız çok önemlidir.

DİŞ İMPLANTI YAPTIRMALI MIYIM?

Her şeye rağmen implantlar herkes için ideal seçenek değildir. Hamileler ve kronik hastalıklara veya immunsupresyon rahatsızlıklarına sahip kişiler (ameliyat sırasında artan enfeksiyon riski yüzünden), çocuklar (çene kemikleri halen gelişmekte olduğu için) ve dişlerini gıcırdatan veya sıkan kişiler (bu alışkanlık implantlar üzerine çok fazla baskı uygulayabilir) diş implantları için uygun adaylar değildir.