DIŞTE OYUKLAR VE DIŞ ÇÜRÜKLERI

Diş çürümesi doğal nasıl önlenir?

Diş çürümesi doğal nasıl önlenir? article banner
PAYLAŞ

ÇÜRÜKLER VE DİŞ ÇÜRÜMESİ DOĞAL YOLLARLA NASIL ÖNLENİR?

Kurabiye ve şekerleme gibi şekerli atıştırmalıkları reddetmek hiç de eğlenceli değildir. Ama konu diş çürümesi olduğunda yiyecek seçimleri önemli bir rol oynar. Bazı yiyecekler dişlerinize zarar verirken bazıları onları sağlıklı ve güçlü tutmak için gereken besinleri içerir. Diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olan aşağıdaki yiyecek seçimlerini aklınızdan çıkarmayın.

Kalsiyum

Kalsiyum, özellikle büyümekte olan çocuklarda diş çürümesinin önlenmesi için önemli bir bileşendir. Süt, yoğurt ve peynir gibi seçeneklerle süt ürünleri harika bir kalsiyum kaynağıdır. Üstelik kalsiyum yağın içinde de saklanmaz, yani yağsız süt ve az yağlı yoğurt da diğer ürünler kadar faydalıdır. Diğer seçenekler arasında brokoli ve Çin lahanası gibi yapraklı yeşillikler, kemikli konserve balık, badem, Brezilya cevizi ve kuru fasulyeyi sayabiliriz.

Meyve, Lif ve Sebzeler

Yüksek lifli besinler ağız içi tükürük salgılanmasını akmasını sağlayarak diş çürümesine karşı mineral savunmalarının oluşmasına yardımcı olur. İyi lif kaynakları arasında hurma, kuru üzüm ve incir gibi kuru meyveleri ve muz, elma ve portakal gibi taze meyveleri sayabiliriz. Diğer seçenekler arasında ise fasulye, Brüksel lahanası ve bezelye gibi sebzelerin yanı sıra fıstık, badem ve kepek bulunuyor.

Tam Tahıllar

Tam tahıllar, diş etlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan B vitaminleri ve demir sağlar. Tam tahıllar ayrıca kemikler ve dişler için önemli bir bileşen olan magnezyum da içerir. Ayrıca tam tahılların lif oranı yüksektir. İyi tam tahıl kaynakları olarak kepek, esmer pirinç, tam tahıllı gevrekler ve makarna gibi yiyecekleri tercih edin.

ÇÜRÜKLERE NEDEN OLAN YİYECEKLERDEN KAÇININ

Dişleriniz ve vücudunuzun geri kalanı için iyi olan sağlıklı bir diyet uygulamak istiyorsanız besin piramidine uymaya çalışın. Piramit, gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz gerekli tüm besin gruplarını size sağlıklı bir biçimde sunacak şekilde yapılandırılmıştır.

Şekerli Atıştırmalıklar

Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde daha önce bahsettiklerimiz gibi sağlıklı yiyecekler seçmeye odaklanın. Tatlılardan uzak durmaya çalışın çünkü şeker, plakla birlikte çalışarak diş minesini zayıflatır ve sizi diş çürümesine karşı savunmasız bırakır. Aslında her şekerli atıştırmalık yediğinizde dişleriniz sonraki 20 dakika boyunca kuşatma altında kalır. Şekerli atıştırmalıklar yedikten sonra dişlerinizi Oral-B elektrikli diş fırçası ile fırçalamanız plak oluşumunun ve diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olabilir.