DIŞTE OYUKLAR VE DIŞ ÇÜRÜKLERI

Diş apsesi neden olur, belirtileri ve tedavisi

Diş apsesi neden olur, belirtileri ve tedavisi article banner
PAYLAŞ

DİŞ APSESİ NEDEN OLUR?

Diş ağrınız hafif ila orta şiddette diş ağrısının ötesine geçiyorsa ve çok şiddetli, zonklayan ağrı seviyesine ulaşıyorsa bu durum diş apsesinin belirtisi olabilir. Diş apsesi, bir dişin köklerindeki iltihap dolu bir lezyondur ve enfeksiyondan kaynaklanır. İlk belirti, geçmek bilmeden sürekli zonklayan bir diş ağrısıdır.

DİŞ APSESİ BELİRTİLERİ

Başlangıçta diş büyük ihtimalle çiğneme ve ısırmanın yanı sıra sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet gösterir. Ayrıca ateşiniz çıkabilir, çenenizde veya boynunuzdaki lenf düğümleri şişebilir ya da yüzünüzde şişkinlik olabilir.

Apse patlarsa ağzınızın içindeki çirkin tat veren akıntıdan bunu anlarsınız. Apse patlarsa ağrı azalabilir ancak enfeksiyondan kurtulmak, dişi kurtarmak ve komplikasyonların önüne geçmek için bir diş hekimi tarafından tedavi edilmeniz gerekir. Apse patlamazsa enfeksiyon vücudun diğer bölümlerine yayılabilir. Bu, görmezden gelinecek bir sorun değildir.

DİŞ APSESİ TEDAVİSİ

Eğer apse patlamamışsa tedavide muhtemelen apse boşaltılacaktır. Diş hekiminiz ayrıca reçetesiz ağrı kesicilerden almanızı, ağzınızı ılık tuzlu suyla çalkalamanızı ve antibiyotik almanızı önerebilir. Daha şiddetli apselerde enfekte olmuş dokuyu çıkarmak için kök kanal tedavisi yapılması, en kötü vakalarda ise dişin çekilmesi gerekebilir.

DİŞ APSESİ NASIL ÖNLENİR?

Diş apsesi önce tedavi edilmemiş bir diş çürüğü olarak başlayabilir, dolayısıyla apseyi önlemenin en iyi yolu her şeyden önce düzenli bir ağız sağlığı rutini uygulayıp dişleri günde iki kez fırçalayarak ve her gün diş ipi kullanarak çürüğü önlemektir. Özellikle daha önce apse tedavisi gördüyseniz diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz de çok önemlidir. Böylece diş hekiminiz enfeksiyonun temizlendiğini teyit edebilir.