DİŞ TELLERİ

Erken diş teli çıkarma

Erken diş teli çıkarma article banner
PAYLAŞ

DİŞ TELİ ÇIKARMA

Diş telleri dişlerinizin yeniden hizalanmasına yardımcı olur ve hoş bir gülümseme sağlar, ancak buna rağmen çoğu kişi en kısa süre içinde onlardan kurtulmak ister. Ağzınızı temiz tutmak ve diş tellerinizin yapması gereken işi yapmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

ERKEN DİŞ TELİ ÇIKARMA

Diş tellerinizi mümkün olduğunca çabuk çıkarmanıza yardımcı olması için yapabileceğiniz birkaç şey:

  • Ağzınızı temiz tutun: dişlerinizin doğru pozisyona daha hızlı ulaşmasına olanak vererek diş tellerini kullanma sürenizi kısaltabilir.

  • Katı gıdaları doğramak: Yeme sırasında diş tellerinin üzerindeki basıncı azaltmak içinile sert kabuklu ekmekleri lokma boyutlu parçalar halinde kesin.

  • Yemekten başka hiçbir şeyi ısırmayın: Kalem ve pipet gibi şeyleri ısırmak diş tellerine zarar verebilir ve ortodontistin muayenehanesinde geçirdiğiniz zamanı uzatabilir.

  • Dişlerinizi çizgiden çıkarmayın: Tırnak yemek ve diş telinin lastikleriyle oynamak gibi aktiviteler diş teli kullanmak zorunda kalacağınız süreyi uzatabilir. Gerginlikle bağlantılı bu alışkanlıklardan kurtulun.

  • Sert, yapışkan veya şekerli yiyecekler yemeyin ya da gazlı içecekler içmeyin: Patlamış mısır, kuruyemiş, cips, balonlu sakız, yumuşak şeker, karamel ve kurabiye gibi yiyeceklerden kaçının. Buz küplerini ısırmayın veya gazoz içmeyin. Tüm bu saydıklarımız diş tellerine zarar verebilir ve/veya dişlerinizi çürütebilir.

DİŞ TELİ SONRASI AĞIZ BAKIMIYLA İLGİLİ SORULAR

Diş tellerimin çıkarılması ne kadar sürecek? Yaklaşık bir saat.

Diş tellerimin çıkarılacağı bana önceden haber verilecek mi? Muhtemelen. Ortodontistiniz muhtemelen son ayar ziyaretinizde bir sonraki gelişinizde diş tellerinizin çıkarılmasına hazır olmanız gerektiğini söylemiş olacaktır. Ancak bu sadece tahmine dayalıdır; dişleriniz randevular arasında beklenmedik bir şekilde yer değiştirirse veya yeterince yer değiştirmezse çıkarma işlemi ertelenebilir.

Acıyacak mı? Hayır. Diş telleri çıkarırken biraz basınç hissedebilirsiniz ancak acı olmayacaktır.

Ne beklemeliyim? Ortodontist tüm diş tellerini çıkarmak için pens kullanacak, dişlerinizdeki tüm yapışkanı iyice kazıyıp temizleyecek ve yeni sabitleyiciniz için kalıp alacaktır.

Dişlerim nasıl görünecek? Dişlerinizin nasıl görüneceği tamamen diş tellerini takarken onlara ne kadar iyi baktığınıza bağlı olacaktır. Onlara iyi baktıysanız mükemmel görünebilir ya da pek iyi bakamadıysanız sarı tartar ve "beyaz lekeler" adı verilen izlerle lekelenmiş olabilirler.

Sonra ne olacak? Ortodontistle işinizin tamamen bitmesini beklemeyin; hemen hemen tüm hastalar diş tellerini çıkarttıktan sonra dişlerini yeni pozisyonda tutması için bir sabitleyici kullanmak durumunda kalır. Çoğu ortodontist dişlerin yavaş yavaş yerlerinden kaymalarını önlemek için yıllar boyunca ve kimi zaman süresiz olarak sabitleyici kullanılmasını önerir.

Daha sonra dişlerime nasıl bakmalıyım? Herhangi bir ağartma veya beyazlatma tedavisi almadan önce en az bir ay bekleyin. Böylece yeni açığa çıkan diş mineleri daha az hassas olacaktır.

Dişleriniz ve diş etleriniz başlangıçta biraz hassasiyet gösterecektir. Daha önce yasaklanmış, kıtır kıtır ve çiğnenmesi gereken yemeklere birden saldırmayın, yavaşça geçiş yapın.

Diş temizliği randevusu alın; (ağız hijyeninize özen göstermeniz bu konuda size yardımcı olsa da) ağzınızın içinde muhtemelen son birkaç yıldır ihmal edilmiş bölgeler olacaktır.