DİŞ TELLERİ

Diş teli taktırmak

Diş teli taktırmak article banner
PAYLAŞ

*Not: Bu bölüm metal ve seramik diş telleriyle ilgili işlemlere odaklanmaktadır*

İŞLEM NE KADAR SÜRECEK?

 • Çoğu diş teli için işlem yaklaşık 1-2 saat sürer.

ORTODONTİST NE YAPACAK?

 • Ortodontist önce dişlerinizi güzelce temizleyip kurulayacaktır. Ardından dişlerinize yapıştırıcı uygulayacak ve braketleri (küçük metal veya seramik kare parçalar) takacaktır. Yapıştırıcının tadı kötü olabilir ancak zararsızdır. Son olarak ortodontist braketlerin içine kemer telini (dişlerinizi birbirine bağlayan tel) yerleştirecek ve onu lastiklerle sabitleyecektir.

ACIYACAK MI? NE KADAR SÜRE BOYUNCA?

 • Diş teli taktırırken acı hissedilmez, ancak sonrasında dişlerinizde ağrı ve ağzınızda yara olabilir. Yaklaşık bir hafta boyunca dişlerinizde ve ağzınızda ağrı yaşayabilirsiniz.

ACIYLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN İPUÇLARI

 • İlk birkaç gün yalnızca yumuşak yiyecekler tüketin; ör. çorba, patates püresi, yoğurt, milkshake, elma püresi, çırpılmış yumurta, kremalı peynirli makarna vb.

 • İhtiyaç duyuyorsanız parasetamol veya ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler kullanın.

 • Tedavinizden sonraki ilk birkaç hafta ağız ağrısı yaşamamak için ortodontik mum (bunu ortodontistinizin muayenehanesinden veya eczaneden alabilirsiniz) kullanın. Rahat hissetmek için mumu istediğiniz kadar çok kullanabilirsiniz. Uygulamak için mumu parmaklarınızın arasında ezin ve sizi rahatsız eden diş tellerinin üzerine bastırın.

 • Ağzınızdaki veya dişlerinizdeki ağrılı bölgelere dilinizle veya parmaklarınızla dokunmayın. Çok hassas oldukları için ne kadar çok dokunursanız o kadar çok ağrı yaparlar.

 • Ağzınızdaki yaraları tahriş edebilecek asitli içecekler ve yiyeceklerden (ör. narenciye suları veya domates suyu) kaçının.

 • Ağız yaraları ayrıca diş tellerinizi taktırırken yanağınızın iç tarafını yanlışlıkla ısırmanız yüzünden de ortaya çıkabilir. Bu yaralar hızla iyileşecektir ve ağzınız biraz güçlendikten sonra sorun ortadan kalkacaktır.

 • Ağrılı bölgeleri geçici olarak rahatlatmak için reçetesiz bir oral anestezik kullanmayı deneyin. Kulak temizleme çubuğunun üzerine az bir miktar anestezik dökün ve ağzınızdaki yaralara uygulayın. Jel o bölgeyi hissizleştirecek ve belirli bir süre için ağrıyı tamamen geçirecektir. Bu yöntem özellikle geceleri uyumaya çalışırken çok etkili olacak ve jel sabaha kadar yavaş yavaş yok olacaktır.

 • Diş tellerinin sertliğine alışmadıkları için dudaklarınız ve diş etlerinizde de yaralar çıkabilir. Hafif bir ılık tuzlu su solüsyonu (bir bardak suya 1/2 yemek kaşığı tuz) tahrişin hafiflemesine yardımcı olabilir. Gün içinde birkaç kez ılık tuzlu suyla ağzınızı çalkalayın.

 • Son olarak, her şeyin daha iyi olacağını unutmayın. Ağzınız biraz alıştıktan sonra ağrı ve tahrişten kurtulacaksınız, o noktadan sonra her şey daha da kolaylaşacak.

DİŞ TELLERİME ALIŞMAM NE KADAR SÜRECEK?

 • Çoğu hasta yaklaşık bir ayın ardından diş tellerine tamamen alışmaktadır. Altı ayın ardından veya daha da kısa bir süre içinde diş tellerinin orada olduğunu bile fark etmezler. Ancak dişlerin arada sırada gözle görülür hiçbir neden yokken ağrımaya başlaması olağan dışı bir durum değildir. Bu son derece normaldir ve nispeten kısa bir süre içinde geçecektir. Gerekiyorsa reçetesiz ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz.