ORAL-B ŞARJLI DIŞ FIRÇALARI

Diş fırçası ne zaman değiştirilmeli?

Diş fırçası ne zaman değiştirilmeli? article banner
PAYLAŞ

DİŞ FIRÇANIZI VEYA ELEKTRİKLİ DİŞ FIRÇASI BAŞLIĞINIZI NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRMELİSİNİZ?

Çoğu diş hekimi diş fırçanızı yaklaşık her üç ayda bir değiştirmenizi önermekte ve American Dental Association (ADA - Amerikan Diş Hekimleri Birliği) diş fırçanızı yaklaşık olarak her üç ila dört ayda bir veya kılları aşınmışsa daha erken değiştirmenizi tavsiye etmektedir.

Bunun sebebi, kullandığınız diş fırçasının türü ne olursa olsun kıllarının aşınabilmesi, yıpranabilmesi ve etkinliğini kaybedebilmesidir. Klinik araştırmalar yeni diş fırçalarının aşınmış diş fırçalarından daha fazla plak temizlediğini, dişlerinizi temiz ve sağlıklı tutma konusunda daha fazla işe yaradığını göstermiştir.

HASTA OLDUĞUNUZDA VEYA KENDİNİZİ İYİ HİSSETMİYORSANIZ DİŞ FIRÇASI BAŞLIĞINIZI DEĞİŞTİRİN

Diş fırçası kılları ağzınızın içindeki bakterileri öldürmez, sizi hastalıklara karşı korumaz veya hasta olmanızı önlemez. Bu yüzden, kullandığınız diş fırçası türü ne olursa olsun maksimum faydayı sağlamak ve doğru hijyen gereksinimlerini karşılamak için diş fırçanızı düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun.

Kaynaklar * Diş Fırçası Bakımı: Temizleme, Saklama ve Değiştirme İle İlgili ADA Açıklaması. Bilimsel Çalışmalar Konseyi, Kasım 2005.