DIŞTE OYUKLAR VE DIŞ ÇÜRÜKLERI

Perikoronitis belirtileri ve tedavisi

Perikoronitis belirtileri ve tedavisi article banner
PAYLAŞ

ÇIKMIŞ DİŞ NEDİR?

Kısmen çıkmış bir diş, diş etleri arasından tamamen çıkamamış bir diştir. Kısmen çıkmış dişlerin temizlenmesi oldukça zordur ve bu dişler jinjivite karşı hassastır. Özellikle üst çenedeki yirmilik dişler alt çenedekilerden önce çıkarsa üst diş gömülü dişe baskı yapabilir, bu durum tahrişe neden olabilir ve enfeksiyon ihtimalini artırabilir.

PERİKORONİTİS BELİRTİLERİ

Kısmen çıkmış dişin etrafındaki bölgede jinjivit meydana geldiğinde bu durum perikoronitis olarak bilinir. Bu durumun en yaygın görüldüğü dişler, çoğu zaman bu durumdan etkilenen ve diş eti çizgisinden yalnızca hafifçe çıkabilen yirmilik dişlerdir.

PERICORONITIS TREATMENT

If pericoronitis occurs, your dentist may begin by cleaning the area around the impacted tooth to remove any debris. He or she may then take an X-ray to see if the tooth will come out. If the tooth appears to be impacted, the dentist will likely recommend removing both the upper and lower wisdom teeth. Although sometimes both teeth can be removed at the same time, some dentists recommend doing this procedure at different times. If any of them are likely to be impacted and you don't want your risk of gingivitis increased by misaligned teeth, it's usually a good idea to have both the upper and lower wisdom teeth removed.