GEBELIK

Hamilelikte ağızda tükürük birikmesi (pityalizm)

Hamilelikte ağızda tükürük birikmesi (pityalizm) article banner
PAYLAŞ

PİTYALİZMİN TANIMI - BİLMENİZ GEREKENLER

"Pityalizm" aşırı tükürük için kullanılan, kulağa garip gelen bir kelimedir. Pityalizm herkeste görülebilse de hamilelerin özellikle ilk üç aylık dönemde bu durumu yaşaması hiç de nadir değildir.

HAMİLELİKTE PİTYALİZM

Aşırı bulantı ve sabah bulantısı (hiperemezis gravidarum adı verilir) çeken hamilelerde pityalizmin ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Hamilelik sırasında pityalizmin kesin nedeni halen belirsizliğini koruyor olsa da değişen hormonların rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca bulantı hisseden kadınlar daha az yutmak için çaba sarf edebilirler, bu da ağızda tükürük birikmesine olanak verir. Mide yanması ve mide bulantısı tükürük bezlerinin yemek borusunu kaplamak ve sık kusma ile oluşan ağız ve boğaz tahrişine karşı koruma sağlamak için daha fazla tükürük üretmesine neden olabilir.

PİTYALİZMİN TEDAVİSİ

Pityalizm için tek bir tedavi yoktur. Ancak bu stratejilerden bazıları sorunla başa çıkmanıza yardımcı olabilir:

  • Dişlerinizi fırçalayın. Hamilelik sırasında diş eti hastalıklarını önlemek için ağız bakımınızı düzenli olarak yapmalısınız. Günde birkaç kez diş fırçalamak ve ağız çalkalama suyu kullanmak yutkunmanızı kolaylaştırarak aşırı tükürük birikiminin önüne geçmenize yardımcı olabilir.

  • Su için. Sık sık küçük yudumlar halinde su içmeniz mide bulantınızı artırmadan fazla tükürüğü yutmanıza yardımcı olabilir.

  • Doğru beslenin. Daha küçük porsiyonlar halinde ancak daha sık yemeye çalışın ve beyaz ekmek gibi aşırı nişastalı gıdalardan kaçınmaya çalışın.

  • Sakız çiğneyin. Şekersiz sakız çiğnemek veya şekersiz sert şeker emmek fazla tükürüğü yutmanızı kolaylaştırabilir.