Diş restorasyonu - eksik diş tedavisi

Diş restorasyonu - eksik diş tedavisi article banner
PAYLAŞ

RESTORATİF DİŞ TEDAVİSİ NEDİR?

Restoratif diş tedavisi" terimi, ağız sağlığı sorunlarının entegre yönetimi ve ağzın işlevsel ve estetik durumuna geri getirilmesi anlamına gelir. American Dental Association (Amerikan Diş Hekimleri Birliği) tarafından henüz bir diş hekimliği uzmanlığı olarak tanınmasa da diş hekimleri ek bir eğitim ve sertifikasyon olmadan bu prosedürlerin çoğunu gerçekleştirebilmektedir. Bu tamamen prosedürün ne kadar zor olduğuna ve diş hekiminin kendini hangi konuda rahat hissettiğine bağlıdır. Dolgular, kaplamalar, kronlar, köprüler, tam ve kısmi protezler ve diş implantları dahil olmak üzere birçok prosedür prostodontik diş tedavisinin alanına girmektedir.

EKSİK DİŞ TEDAVİSİ

Restoratif diş tedavisi genellikle prostodontik diş tedavisi olarak adlandırılır. Diş hekiminiz ister "restoratif diş tedavisi" ister "prostodontik diş tedavisi" terimini kullanıyor olsun, amaç doğal dişleri mümkün olduğunca korumaktır. Eksik dişlerin diş implantı, köprü, tam veya kısmi protez ile değiştirilmesi ağız sağlığının desteklenmesine de yardımcı olur. Ağızdaki boş alanların doldurulması kalan dişlerdeki çürüklerin önlenmesine yardımcı olabilir çünkü tuhaf şekilli boşluklar plağa neden olan bakterilerin biriktiği savunmasız noktalardır. Eksik dişler kalan doğal dişlerinize ekstra stres de bindirebilir çünkü besinleri çiğnemek için eskisi kadar fazla yüzey alanınız yoktur.

DİŞ RESTORASYONU SEÇENEKLERİ

Restoratif diş tedavisi için strateji kararlaştırırken hem fiziksel hem de mali faktörleri, yani sağlığınızı ve bütçenizi düşünmeniz gerekecektir. Restoratif diş tedavisi yapan diş hekimlerinin çoğu, cihazları düzenli olarak çıkarıp temizlemek zorunda kalmamanız için tam veya kısmi protezler kullanmadan önce eğer mümkünse doğal dişlerinizi korumaya çalışacaktır. Ancak çok sayıda eksik dişiniz varsa ve diğer sağlık sorunları nedeniyle diş implantı için uygun bir aday değilseniz bazı durumlarda tam veya kısmi protezler daha iyi bir seçenektir.

DİŞ RESTORASYONU TÜRLERİ

Günümüzde diş restorasyonu için çok sayıda opsiyon olması sayesinde yıpranmış, çürümüş, hasar görmüş veya eksik dişlerin onarılması ve sağlıklı, güzel gülümsemenin geri getirilmesi için pek çok seçenek vardır. Sorununuzun yapısına bağlı olarak diş hekiminiz şu iki diş restorasyonu türünden birini uygulayacaktır:

  • Direkt. Direkt diş restorasyonu hazırlanan diş oyuğuna hemen dolgu yerleştirilmesi şeklindedir. Bu prosedür tek bir muayenehane ziyaretinde tamamlanabilir. Diş hekiminiz dolgunun türüne ve yerine göre çeşitli dolgu seçenekleri arasından seçim yapar. Örneğin diş köküne yakın ya da çiğneme kaynaklı ağır basınca maruz kalmayan diğer alanlarda genellikle cam veya reçine iyonomerler kullanılır.

  • İndirekt. İndirekt diş restorasyonu kaplama, onley veya inley formunda özelleştirilmiş diş değişimlerini kapsar. Kaplama dişin çiğneme yüzeyinin tamamını örterken inley diş çıkıntılarının içine yerleştirilir, onley ise çiğneme yüzeyinin bir kısmı da dahil olmak üzere bir veya daha fazla çıkıntı ucunu örter. İnley veya onleyin laboratuvarda üretilmesi gerektiğinden indirekt diş restorasyonu için muayenehanenin birden fazla kez ziyaret edilmesi gerekecektir. Kaplamalar, inleyler ve onleyler çeşitli materyallerden yapılabilir. Bazı inleyler için halen altın kullanılıyor olsa da beyaz dişler isteyen kişiler için porselen ve diş renginde kompozit reçineler sunulmaktadır.

DİŞ RESTORASYONU MALİYETLERİ VE SİGORTA

Çoğu diş sigortasının şimdilik diş implantlarını karşılamadığını unutmayın. Ancak diş kaybınızın sebebine ve bağlantılı başka tıbbi durumlarınız olup olmadığına bağlı olarak sağlık sigortanızın kapsamına girebilirler. Ağız sağlığınızı desteklemek için en iyi stratejiyi belirlemek üzere diş hekiminizle konuşun.

Çürükleri ve diş çürümesini önlemenize yardımcı olması için Oral-B elektrikli diş fırçası koleksiyonumuzdan seçim yapın.