DIŞTE OYUKLAR VE DIŞ ÇÜRÜKLERI

Diş ağrısı nedenleri, çözüm ve için ağrı kesici

Diş ağrısı nedenleri, çözüm ve için ağrı kesici article banner
PAYLAŞ

DİŞ AĞRISI NEDEN OLUR?

İster düşmek üzere olan bir diş ister gömülü bir yirmilik diş ister bir dondurmayı veya sıcak patatesi ısırırken dişlerde hassasiyet olsun, hayatınızın bir noktasında diş ağrısı çekmiş olma ihtimaliniz çok yüksektir. Bir dişinizde bir veya iki günden daha uzun süren kalıcı bir ağrı fark ederseniz diş hekiminizle görüşün; diş tedavisi almanız gerekiyor olabilir. Diş çürümesi çocuklarda da ağrıya neden olur, dolayısıyla aynı kurallar geçerlidir. Çocuğunuz geçmek bilmeyen bir diş ağrısından şikayet ediyorsa bir sonraki diş hekimi ziyaretinizi mümkün olduğunca erkene alın. Ayrıca diş ağrınız (ya da çocuğunuzun diş ağrısı) ile birlikte ateşiniz de çıkarsa ya da nefes almakta veya yutkunmakta zorlanırsanız en kısa süre içinde diş hekiminizle görüşün.

DİŞ AĞRISI NEDENLERİ

Diş eti hastalığından çene sıkmaya kadar diş ağrılarının pek çok nedeni vardır ancak diş kökü hassasiyeti de dişin ağrımasına neden olabilir. Diş kökü dişin alt taraftaki üçte ikisini kapsar ve genellikle çene kemiğine gömülüdür. Diş eti hastalığı ortaya çıktığında hastalığa neden olan bakteriler diş kökünün etrafındaki kemiği de eritebilir. Eriyen kemik ve çekilen diş etlerinin kombinasyonu diş kökünün daha büyük bir bölümünün açığa çıkması anlamına gelir. Sağlıklı diş etleri ve sağlıklı kemiğin koruması olmadığında kök genellikle sıcak, soğuk ve ekşi gıdalara karşı hassaslaşır. Bazı vakalarda hassasiyet o kadar şiddetlidir ki çok sıcak, çok soğuk veya ekşi gıdalardan kaçınmak zorunda kalabilirsiniz.

DİŞ AĞRISINA ÇÖZÜM

Yine de, diş hekiminizin muayenehanesine gidene kadar diş ağrılarınızı hafifletmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

  • Dişlerin arasında ve diş eti çizgisi boyunca birikmiş ve ağrıya neden olabilecek yiyecek kalıntılarını temizlemek için dikkatlice diş ipi kullanın. Eğer çocuğunuzun dişi ağrıyorsa diş ipi kullanımında ona yardımcı olun.

  • Ağzınızı ılık suyla güzelce çalkalayın, daha sonra suyu tükürün. Bu işlem diş ağrısına neden olan yiyecek kalıntılarını temizleyebilir.

  • Reçetesiz bir ağrı kesici almayı deneyin.

  • Doğrudan ağrılı alana uygulayabileceğiniz, benzokain içeren reçetesiz topikal bir ağrı kesici almayı deneyin. Ancak diş eti dokunuzun ya da dişinizin üzerine doğrudan aspirin veya diğer ağrı kesiciler koymayın çünkü o bölgede yanma hissedersiniz.

DİŞ AĞRISI İÇİN AĞRI KESİCİ

Kök çok fazla açığa çıkmamışsa hassas dişler için formüle edilmiş, florür ve diğer mineralleri içeren özel bir diş macunu kullanmayı deneyin. Ekstra florür ve mineraller açığa çıkmış kökün güçlenmesine yardımcı olur ve hassasiyetini azaltır.

Kök hassasiyetini kontrol altında tutmanın ve diş eti hastalığını önlemenin en iyi yolu, günde iki kez diş fırçalama ve diş ipi kullanımından oluşan düzenli bir ağız sağlığı bakım programı uygulamaktır. Kökün açığa çıkma ve hassaslaşma riskini artıracak şekilde diş etlerinizi tahriş etmekten kaçınmak için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmayı deneyin.