DİŞ TELLERİ

Dişlikler ne yapar?

Dişlikler ne yapar? article banner
PAYLAŞ

DİŞLİKLER NE YAPAR?

Spor muhafazası veya ağız/diş koruması olarak da bilinen dişlik, sporcunun yüzüne veya kafasına darbe alması durumunda dişlerin hasar görmesini önlemek için dişlerin üzerine takılan araçlara verilen isimdir. Futbol, hokey veya rugby gibi temas gerektiren bir spor yapan büyük veya küçük bir çocuğunuz mu var? Maçlarda ve antrenmanlarda dişlik taktığından emin olun. Diş hekiminden veya diş hijyen uzmanından profesyonel temizlik, günde iki kez diş fırçalama ve her gün diş ipi kullanımından oluşan düzenli bir rutin çocuğunuzun gülüşünün parlamasına yardımcı olsa da o gülüşü korumak için dişlik kullanması çok önemlidir.

SPOR İÇİN DİŞLİKLER

American Dental Association (Amerikan Diş Hekimleri Birliği) futbol, hokey ve lacrosse dahil olmak üzere 20’den fazla belirli spor dalında dişlik kullanılmasını tavsiye etmektedir. Dişlikler sağlam ancak esnek bir plastik materyalden yapılır ve üç kategoriye ayrılır:

  • Kişiye özel. Diş hekiminize kendinize özel bir dişlik yaptırabilirsiniz. Bunlar en rahat ancak en pahalı dişliklerdir.

  • “Kaynat ve ısır.” Bu dişlik türü yarı kişiye özeldir. Önceden şekillendirilmiş plastik bir dişlik alır, onu suda birkaç dakika kaynattıktan sonra ılık plastiği ısırarak dişliğe kendinize uygun bir şekil verirsiniz.

  • Standart. Standart dişlik önceden şekillendirilmiştir ve belirli bir ağza uyacak şekilde değiştirilemez. Koruma sağlasa da ağzınıza tam olarak uymadığı için nefes almanızı veya konuşmanızı zorlaştırabilir.

DİŞLİKLER İŞE YARAR MI?

Dişliği kullandığı sürece aktif hareket eden çocuğunuzun ne tür bir dişlik seçtiği önemli değildir. Darbe araştırmalarından elde edilen bulgular, çeşitli materyallerden yapılmış dişlikleri kullanmanın hiç dişlik kullanmamaya göre dişler için önemli bir koruma sağladığını göstermiştir. Bir araştırmada yüz-ağız yaralanması riskinin dişlik kullanmayan sporcularda 1,6 ila 1,9 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir.