DIŞTE OYUKLAR VE DIŞ ÇÜRÜKLERI

Uçuk nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Uçuk nedenleri, belirtileri ve tedavisi article banner
PAYLAŞ

UÇUK NEDİR?

Uçuklar, herpes simpleks virüsünün (HSV) reaktivasyonlarıdır ve dudağın dışında lezyonlar olarak görülür. Herpes simpleks virüsü size bulaştıktan sonra vücudunuzda hareketsiz olarak bekler ve uçuklar enfeksiyonun alevlendiğinin belirtileridir. Uçuklar ayrıca HIV veya AIDS’li kişiler için ek sorunlara neden olabilir.

UÇUK NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ

Ateş, menstrüasyon, stres veya hatta güneşe maruz kalma gibi pek çok faktör, HSV’ye bağlı uçukların nüksetmesine neden olabilir. Uçuklar ağzın dışında çıktığı için jinjivit tablosunun bir parçası değildir, yine de HIV veya diğer bağışıklık yetmezlikleri olan kişiler diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi jinjivit için de yüksek risk grubundadırlar.

UÇUK VE AĞIZ YARASI

Ağız yaraları, ağzın içinde ortaya çıkan ülserlerdir ve HSV ile ilişkili değildir. Uçuklar sağlıklı insanlarda genellikle yedi ila on gün içinde geçer. Ancak HIV veya diğer kronik hastalıkları olan kişiler uçuk çıkardıklarında belirtileri azaltmaya yardımcı olması için lidokain veya benzil alkol gibi topikal bir tedaviden yararlanabilirler. HSV alevlenmeleri nedeniyle uçuklara yatkınsanız doktorunuz antiviral bir ilaç yazmayı değerlendirebilir.

UÇUK TEDAVİSİ

Uçuğunuz son derece ağrılıysa biraz rahatlamak için parasetamol, ibuprofen veya aspirin alabilir ya da uçuğun olduğu bölgeye ılık veya soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Uçuğu koparmaya veya sıkmaya çalışmayın.

Önemli bir not: Çocuklara uçuk için aspirin vermeyin. Nadir ancak ölümcül olma potansiyeli taşıyan bir rahatsızlık olan Reye sendromuna neden olabilir.