AĞIZ KOKUSU

Siyah kıllı dil neden olur ve tedavisi

Siyah kıllı dil neden olur ve tedavisi article banner
PAYLAŞ

SİYAH KILLI DİL NEDİR?

Siyah kıllı dil genellikle ağzınızın içindeki bakterilerin aşırı büyümesinden kaynaklanan geçici ve zararsız bir durumdur. Belirli bakteri türleri papillaların (dili kaplayan küçük çıkıntılar) üzerinde birikir ve dilin siyah görünmesine neden olan alyuvar pigmentleri oluşturur. Dil üzerindeki hücrelerin dış tabakasının normal dökülmesi engellenirse papillalar daha da büyür ve dil "kıllı" görünebilir.

SİYAH KILLI DİL NEDEN OLUR?

Siyah kıllı dile neyin sebep olduğunu kimse tam olarak bilmemektedir. Ancak bazı araştırmalar bu duruma tıbbi bir durum için antibiyotik kullanımı nedeniyle ağızdaki normal bakterilerde meydana gelen bir değişimin ya da bizmut içeren ürünlerin kullanılmasının sebep olduğunu ileri sürmektedir.

Siyah kıllı dilin diğer olası nedenleri arasında sigara veya diğer tütün ürünlerini kullanmak, aşırı miktarda kahve veya çay içmek ve düzenli bir günlük ağız hijyeni rutini uygulamamak sayılabilir.

İronik bir şekilde kronik ağız kokusu siyah kıllı dil ile ilişkilendirilmemiştir ancak belirli ağız çalkalama sularını kullanmanız riskinizi artırabilir. Astrenjanlar (mentol veya güvercin ağacı gibi) ya da peroksit gibi çok güçlü oksitleyici maddeler içeren ağız çalkalama suları çok fazla kullanmanız halinde siyah kıllı dile sahip olma riskinizi artırabilir.

SİYAH KILLI DİL TEDAVİSİ

Neyse ki şu basit adımları atmanız halinde siyah kıllı dil sorunu genellikle çözülür:

  • Fırçalama: Günlük diş bakımı rutininizin bir parçası olarak günde iki kez dilinizi diş fırçasıyla nazikçe fırçalayın. Sorun çözüldükten sonra da dilinizi fırçalamaya devam etmek iyi bir fikir olabilir, böylece siyah dilin geri dönmesini önleyebilirsiniz.

  • İki Kez Çalkalama: Ağzınızı çalkalamak için bir ölçü hidrojen peroksit ve beş ölçü sudan oluşan seyreltik bir çözelti kullanın, ardından sadece su ile tekrar çalkalayın.

Eğer renk değişikliği devam ederse diş hekiminizle görüşün.