AĞIZ KOKUSU

Sigara ve ağız kanseri

Sigara ve ağız kanseri article banner
PAYLAŞ

SİGARA İÇMEK NE TÜR BİR KANSERE NEDEN OLUR?

Sigarayı bırakmak kolay değil, ancak çaba göstermeniz için size bir sebep daha sunuyoruz. Sigara içmek yalnızca ağız kokusuna neden olmakla kalmaz; ağız, boğaz, tükürük bezleri, dil veya dudak kanserini de içeren ağız kanseri olma riskinizi önemli ölçüde artırır.

AĞIZ KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Erken evrelerde ağız ve boğaz kanserleri diş ağrısına benzer belirtiler gösterebilir veya ağrısız olabilir. Çoğu ağız kanseri vakası tespit edilene dek ciddi bir şekilde ilerlemiş olur. İşte bu yüzden ağzınızı düzenli olarak muayene ettirmeniz önemlidir. Ağız kanseri erken teşhis edilirse neredeyse her zaman tedavi edilebilir.

Sigara içiyor olsanız da olmasanız da ağız kokusu ağız kanserinin erken bir belirtisidir. Ağız kanserinin diğer erken belirtileri arasında ağız içinde yumrular ya da beyaz, kırmızı veya koyu benekler, çiğnemede, yutkunmada veya çeneyi hareket ettirmede güçlük, boğaza bir şey takılmış gibi hissetme, ağızda uyuşma, yanaklarda kalınlaşma ve seste değişme yer alır.

AĞIZ KANSERİ NASIL ÖNLENİR?

Tütün kullanımı ağız kanseri açısından en önemli risk faktörüdür, dolayısıyla riski azaltmanın en iyi yolu sigarayı veya diğer tütün ürünlerini kullanmayı bırakmaktır. Ağız kanserini önlemenin ve ağız sağlığını desteklemenin diğer yolları arasında düzenli olarak diş hekimine görünmek ve eksiksiz bir ağız bakımı rutini uygulayarak günde iki kez dişleri fırçalamak ve her gün diş ipi kullanmak bulunur.