ORAL-B ŞARJLI DIŞ FIRÇALARI

Dişler nasıl fırçalanmalı?

Dişler nasıl fırçalanmalı? article banner
PAYLAŞ

DİŞLERİNİZİ FIRÇALAMANIZ NEYE YARAR?

Dişlerinizi düzgün fırçalamayı öğrenmeniz, dişlerinizin yüzeyindeki yiyecek kalıntılarını, plağı ve tartarı temizleyerek diş ve diş etlerinizin sağlığını korumanın ilk adımıdır. Ayrıca diş kaybının başlıca nedenleri olan diş çürümesi ve diş eti hastalığı riskini de minimuma indirmenize yardımcı olur.

DİŞLERİNİZİ EVDE NASIL TEMİZLEYEBİLİRSİNİZ?

Manuel diş fırçasıyla dişleri fırçalamanın pek çok yöntemi olsa da her zaman diş hekiminizden tavsiye alın ve söylediklerini uyguladığınızdan emin olun. Her şeyden önce, yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla florürlü bir diş macunu kullanın ve diş fırçanızı her üç ayda bir değiştirmeyi unutmayın.

DİŞLERİNİZİ NE KADAR UZUN FIRÇALAMALISINIZ?

Dişlerinizi düzgün fırçalayabilmek için en az iki dakika boyunca önerilen tekniği uygulayın. Bu teknik, ağzınızın her bir bölümünü (üst sağ, üst sol, alt sağ ve alt sol) hem sabah hem de akşam 30 saniye fırçalamaktır. Çoğu manuel diş fırçasında yerleşik iki dakikalık sayaç olmadığı için yeterince fırçaladığınızdan emin olmak üzere yakınınızda bir saat bulundurabilirsiniz.

DİŞLERİNİZİ DÜZGÜN FIRÇALAMANIN ADIMLARI

Diş fırçasını nasıl tuttuğunuz, dişlerinizin hangi bölümünü fırçaladığınıza bağlıdır.

  1. Adım: Dış ve iç yüzeylerden başlayın, diş eti çizgisine doğru kısa, yarım diş büyüklüğünde hareketler kullanarak 45 derecelik bir açıyla fırçalayın. Arkadaki dişlere ulaştığınızdan emin olun.

  2. Adım: Çiğneme yüzeylerine geçin. Fırçayı düz tutun ve bu yüzeylerin üzerini ileri-geri fırçalayın.

  3. Adım: Ön dişlerinizin iç yüzeylerine geçtiğinizde fırçayı diklemesine ve fırçanın ucuyla nazik, yukarı-aşağı hareketlerle fırçalayın.

  4. Adım: Diş eti çizgisi boyunca nazik bir biçimde fırçaladığınızdan emin olun.

  5. Adım: Ferah bir nefese sahip olmak adına yiyecek artıklarını ve kokuya neden olan bakterileri temizlemek için dilinizi arkadan öne doğru süpürme hareketiyle fırçalayın.

Artık doğru fırçalama tekniğini öğrendiğinize göre, bu tekniğin kullanımıyla ilgili her gün pratik yapmak konusunda biraz disiplin göstermeniz onu alışkanlık haline getirmenize yardımcı olacaktır. Dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığını korumak için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri budur.