ORAL-B DIŞ MACUNLARI

Hassas dişler için diş macunu

Hassas dişler için diş macunu article banner
PAYLAŞ

HASSAS DİŞLER İÇİN EN İYİ DİŞ MACUNU

Dental hipersensitivite veya dentin hipersensitivitesi olarak da bilinen hassasiyet, genellikle bir şeyler yerken veya içerken yaşanan ağrıdır. Çoğu insan hayatının bir noktasında bir çeşit diş ağrısı çekmiştir, yani hassasiyet yaşıyorsanız yalnız değilsiniz. Neyse ki hassas dişlerini tedavi etmenin pek çok yolu var. Bu yazı, hassas dişler için ihtiyaçlarınıza en uygun diş macununu bulmanıza yardımcı olacaktır.

DİŞ HASSASİYETİ: GENEL BAKIŞ

Dişin iç yapısında, dişi ve sinirleri besleyen kan damarlarından oluşan bir organik madde karışımı olan pulpa bulunur. Pulpanın çevresinde sert mineralden oluşan ve dentin adı verilen bir katman vardır. Dentinin içinden 'tübül' adı verilen binlerce ince tüp geçer. Tübüller canlı dişin ve sinirlerin içinden dıştaki mine yüzeyine doğru bir kanal sağlar. Diş tacının dış katmanı insan vücudundaki en sert yapı olan son derece güçlü bir mine katmanından oluşur. Mine yalnızca dişin diş eti çizgisinin üzerinde kalan dış yüzeyini kaplar, diş eti çizgisinin altındaki diş kökü adı verilen alanı kaplamaz; bu alan siman adı verilen bir yapıyla kaplıdır.

Savunmasız oldukları ve farklı uyarıcılardan kolayca tahriş oldukları için tübül kanalları açığa çıktığında hassasiyet oluşabilir. Sağlıklı dişlerde tübüller diş etleri ve diş kökündeki simanla kaplıdır ve dişin dış taç yüzeyindeki mine katmanının altında bulunur.

Tübülün açığa çıkmasının başlıca sebebi diş eti çekilmesi ve diş minesinin aşınması ya da simanın yıpranmasıdır. Plaktaki bakteriler jinjivit gibi diş eti sorunlarına neden olduğu için diş eti şişer ve iltihaplanır. Eğer önüne geçilmezse bu durum diş etini diş köküne tutturan yapıların zayıflamasına ve kopmasına neden olur. En sonunda periodontitis adı verilen durum ortaya çıkabilir; böyle bir durumda diş eti dişten kopar ve diş köküne kadar çekilir. Kök açığa çıktığı için diş tacının üstündeki dentini kaplayan mineden daha dayanıksız olan siman aşınır ve tübüller açığa çıkar, bu da hassasiyet sorunlarına neden olabilecek açık dentin tübül delikleri bırakır.

HASSAS DİŞLER İÇİN DİŞ MACUNU SEÇMEK

Hassas dişler için diş macunları bu soruna yönelik özel bir formüle sahiptir. Dişlerinizi fırçalarken çok az rahatsızlık hissetmeniz ya da hiç rahatsızlık hissetmemeniz için hassasiyetin önlenmesine yardımcı olmak üzere potasyum nitrat veya kalay florür gibi maddeler içerirler.

Hassasiyet ağrısını durdurmanın başlıca iki yolu vardır: sinirleri hissizleştirmek ya da tübül deliklerini tıkamak. Aşağıdaki içeriklerin hassasiyet tedavisi açısından çoğu kişide son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır.

HASSASİYETTE RAHATLAMA SAĞLAYAN İÇERİKLER

Potasyum

Potasyum, sinir sinapslarıyla etkileşime geçer, sinirin ağrıyı sinaps boyunca aktarmasını önler, siniri hissizleştirerek ağrı hissetmemenizi sağlar. Anında rahatlama sağlamaz ve hassasiyetin daha da artmasının ardında yatan temel nedenleri tedavi etmez.

Kalay Florür Kompleksi

Hassas dişler için bir başka çözüm, Kalay Florür Kompleksi içeren bir diş macunu kullanmaktır. Yüksek düzeyde tavsiye edilen tek kalay florürlü diş macunu ise İpana Pro-Expert ailesidir. Hassas dişler için kalay florürlü diş macunu, tübül deliklerinin tıkanmasına yardımcı olarak hassasiyet ağrısını durdurur ve hiçbir rahatsızlık hissetmeden yiyecekler ve içeceklerden keyif almanızı sağlar. Kalay Florür Kompleksi ayrıca daha en başından hassasiyete sebep olan temel nedenlerden bazılarının önlenmesine yardımcı olur.

Hassas dişler için diş macunları dişleri beyazlatmak gibi ek faydalar da sunabilir. İpana Pro-Health Sensitive & Enamel Toothpaste gibi dişleri beyazlatan çoğu diş macunu artık hassas dişlere göre de formüle edilmektedir. Bunlara ek olarak bazı elektrikli diş fırçaları diş hassasiyeti için tercih ettiğiniz diş macunuyla birlikte kullanılabilen bir hassasiyet ayarına sahiptir. Bu hassasiyet seçeneklerini birlikte kullanmanız, günde iki kez diş fırçalama ve her gün diş ipi kullanımından oluşan ağız bakımı rutininizi devam ettirmeniz için yeterli rahatlığı sağlayacaktır.