ORAL-B DIŞ MACUNLARI

Florürlü diş macunu ile dişleri güçlendirmek

Florürlü diş macunu ile dişleri güçlendirmek article banner
PAYLAŞ

FLORÜRLÜ DİŞ MACUNUNU NE ZAMAN KULLANMALISINIZ?

Florürlü diş macunu kullandığınızda diş minelerinizi güçlendirirsiniz, bu da dişlerin çürümesinin önlenmesine yardımcı olur. Florür ayrıca hafif diş dekalsifikasyonu (diş yüzeyinin çözünmesindeki ilk adım) yaşayan dişlerin onarılmasına da yardımcı olabilir. Florürü, florür eklenmiş musluk suyundan da alabilirsiniz. Yıllar içinde yapılmış pek çok bilimsel çalışma, florürlü diş macununun çürükleri önlediğini ve dişlerin florürlü diş macunuyla düzenli olarak fırçalanmasının ağız sağlığını desteklemenin güvenilir bir yolu olduğunu göstermiştir. Altı yaşından büyük kişilerin florürlü diş macunu kullanması iyi bir fikirdir. Ayrıca daha yüksek çürük riski taşıyorlarsa daha küçük hastalar için de iyi bir fikir olabilir.

FLORÜRLÜ DİŞ MACUNUNUN TEHLİKELERİ

Unutmamanız gereken bir şey var: Florürlü diş macununun tadını ne kadar çok seviyor olursanız olun, daima tükürdüğünüzden emin olun. İçinde florür olsun ya da olmasın hiçbir diş macunu yutulmamalıdır. Florürlü diş macunu dişleri halen gelişmekte olan çocuklar (yaklaşık 8 yaşa kadar) tarafından yutulursa fazla florürün diş minesi gelişimini engellediği fluoroz adı verilen hafif bir hastalığa yakalanabilirler. Bu hastalık, dişlerdeki beyaz noktaların veya çizgilerin yaşlandıkça kararmasına neden olur.

İşte bu yüzden çoğu diş hekimi 6 yaşından küçük çocukların florürlü diş macunu kullanmamasını, eğer kullanırlarsa yutmamaları için bir yetişkin gözetiminde kullanmalarını önerir. Dolayısıyla diş macunu ve ağız çalkalama suyu dahil olmak üzere tüm florürlü ürünleri çocukların ulaşamayacağı yerde sakladığınızdan emin olun. Dişleri tamamen gelişmiş olan daha büyük çocuklar, gençler ve yetişkinlerde fluoroz riski görülmez.

FLORÜRLÜ DİŞ MACUNU TÜRLERİ

Her zaman American Dental Association (Amerikan Diş Hekimleri Birliği) tarafından onaylanmış florürlü diş macunlarını ya da İpana gibi güvenilir markaları tercih edin. Bunun dışında farklı aromalar ve farklı florürlü diş macunu ve jel türleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bu ürünlerden bazıları diş beyazlatma veya tartar kontrolü gibi ek faydalar da sağlar. Nefesinizi tazeleyecek bir takviye istiyorsanız florürlü jel diş macunları da bulabilirsiniz.