ORAL-B AĞIZ BAKIM SULARI

Klorheksidin gargara nedir?

Klorheksidin gargara nedir? article banner
PAYLAŞ

KLORHEKSİDİN AĞIZ ÇALKALAMA SUYU NEDİR?

Diş hastalığı için tedavi görüyor veya belirli diş tedavileri alıyorsanız diş hekiminiz antibakteriyel özelliklere sahip klorheksidin ağız çalkalama suyu adı verilen reçeteli bir ağız çalkalama suyu verebilir. Ağız çalkalama suyu, ağzınızda diş hastalığına neden olan bakterileri kontrol altında tutmaya ve öldürmeye yardımcı olur.

İyi tarafından baktığımızda klorheksidin güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve diş taşı temizliği ya da kök yüzeyi düzleştirmesi gibi derin bir diş temizliği prosedürünün ardından ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

KLORHEKSİDİNİN YAN ETKİLERİ

Her şeye rağmen klorheksidin ağız çalkalama suyu, dişlerin üzerinde kahverengi lekeler bırakabilir çünkü klorheksidinin hem sert hem de yumuşak dokulara tutunduğu gözlemlenmiştir. Dolayısıyla diş eti hastalığı tedavisi alırken diş hekiminiz size kısa bir süreliğine klorheksidin ağız çalkalama suyu yazarsa çok fazla kahve, çay, kırmızı şarap içmemeye ve dişlerinizi lekeyebilecek gıdaları tüketmemeye çalışın. Ayrıca kompozit veya cam iyonomerden yapılmış diş kaplamalarınız veya yaprak kaplamalarınız varsa klorheksidin ağız çalkalama suları, bu materyallerde leke bırakabileceğinden en iyi seçenek olmayabilir.

GARGARA YAPMAK DİŞ FIRÇALAMANIN VEYA DİŞ İPİNİN YERİNİ ALAMAZ

Genel olarak klorheksidin ağız çalkalama suyunu ağız bakımı rutininizde uzun süreler boyunca kullanmanız gerekmez ve reçeteli bir gargara bile diş fırçalamanın ve diş ipinin yerini alamaz. Diş eti hastalığınız kontrol altına alındıktan sonra günde iki kez diş fırçalama, her gün diş ipi kullanımı ve diş hekiminize yapacağınız düzenli ziyaretlerden oluşan düzenli bir diş hijyeni programı diş hastalığıyla ilgili başka sorunlar yaşamanızı önleyecektir.